„Parkuj właściwie. Zachowaj metr od torowiska!” także w Zabrzu i Bytomiu

2.11.2012

Kolejne zatrzymania tramwajów przez nieprawidłowo zaparkowane samochody są dowodem na to, jak potrzebna jest nasza akcja „Parkuj właściwie. Zachowaj metr od torowiska”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 3 listopada rozszerzamy więc jej zasięg o kolejne dwa miasta – Bytom i Zabrze.

Po Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu akcja skierowana do kierowców przenosi się do Zabrza i Bytomia. Potrwa do końca listopada a obejmie miejsca, w których najczęściej dochodzi do przymusowych postojów tramwajów przez samochody blokujące torowisko. Mieszane patrole Policji, Straży Miejskiej i Nadzoru Ruchu Tramwajów Śląskich S.A. pojawią się w rejonie bytomskich ulic Moniuszki i Jagiellońskiej, a także na ulicy Powstańców Śląskich w Zabrzu. Patrole będą umieszczać ulotki informacyjne za szybami samochodów, upominać kierowców, którzy nieodpowiednio parkują, jak również nagradzać gadżetami tych, którzy zrobili to poprawnie.

Od momentu rozpoczęcia akcji 15 października, kilkukrotnie doszło do dłuższego zatrzymania ruchu tramwajowego – za każdym razem na kilkadziesiąt minut. Przypominamy więc w czym leży problem. Bardzo często nieprzemyślane parkowanie doprowadza do zatrzymania ruchu tramwajów. Dzieje się tak, gdy nie zostaje zachowany odstęp między zaparkowanym samochodem a torowiskiem. Cierpią na tym w pierwszej kolejności pasażerowie, którzy nie dojeżdżają w umówione miejsca na czas, a także sami kierowcy, którzy zmuszeni są płacić mandaty, dodatkowe opłaty związane z odholowaniem samochodu na parking policyjny, a nierzadko też odszkodowanie na rzecz przewoźnika.

Akcja informacyjna ma na celu głównie uświadomienie kierowcom tego, jak ważne jest prawidłowe zaparkowanie samochodu w strefie, gdzie torowiska tramwajowe usytuowane są niedaleko miejsc parkingowych oraz poinformowanie, jakie skutki niesie za sobą nieodpowiednie zaparkowanie samochodu.

Apelujemy do wszystkich kierowców: „Parkuj właściwie. Zachowaj metr od torowiska”

Patronat medialny nad akcją objęły:

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies