Czytanie w Banie: Tuwim w Zabrzu

17.09.2013

Jak co roku, Tramwaje Śląskie S.A. zorganizowały akcję “Czytanie w banie”. Tym razem akcja przeprowadzona została w liniowym tramwaju linii nr 4 w Zabrzu we współpracy z Fundacją Czas Dzieci. Nasza akcja wpisała się w projekt “Lokomotywa wciąż ma parę… czyli świętujemy urodziny Juliana Tuwima” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nie co dzień zdarza się, by podróż tramwajem upływała w literackiej atmosferze. Tak zdarzyło się w – zupełnie szczęśliwy – piątek 13. września. Pasażerowie tramwajów linii nr 4 już wsiadając do wagonów mogli zauważyć, że nie są to zwykłe tramwaje. Wagony ozdobione były kartkami pocztowymi nadesłanymi przed dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w ramach konkursu “Kartki od wszystkich dzieci w pewnej bardzo ważnej sprawie”. Tą niezwykle ważną sprawą były 119. urodziny Juliana Tuwima, a warto też przypomnieć, że rok 2013 ogłoszony został rokiem Tuwima. Na pocztówkach przeczytać można było życzenia kierowane przez dzieci do autora “Lokomotywy”, a także obejrzeć ilustracje najbardziej znanych wierszy.

Same wiersze tego dnia w jednym z tramwajów linii nr 4 czytali wszyscy – Prezes Tramwajów Śląskich S.A. Tadeusz Freisler, kierownik Rejonu nr 4 Jacek Kaminiorz, animatorka akcji Anna Piekarska, pracownicy Spółki a także pasażerowie zabrzańskiej czwórki. Do wspólnej lektury udało się namówić pasażerów w każdym wieku, co było najlepszym dowodem na to, iż twórczość Juliana Tuwima jest absolutnie ponadczasowa. Poza Zabrzem “Rzepka”, “Abecadło”, “Ptasie radio”, “Spóźniony słowik” czy “Lokomotywa” brzmiały także w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.


 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies