Bożonarodzeniowa wystawa Muzeum Śląskiego w zabytkowym tramwaju

17.12.2013

Tramwaje Śląskie S.A. i Muzeum Śląskie w Katowicach już po raz jedenasty w okresie świątecznym zapraszają na przejażdżkę zabytkowym tramwajem w towarzystwie eksponatów związanych ze świętami. Mobilną wystawę bożonarodzeniową będzie można zobaczyć w 9 miastach aglomeracji od 17 grudnia 2013 r. do 6 stycznia 2014 r.

W świątecznym tramwaju znajdą się prace rzeźbiarzy ludowych – szopka Leszka Cieślika z Żywca, postaci aniołów Józefa Szypuły z Czechowic-Dziedzic, gwiazda Stanisława Kwaśnego z Mesznej oraz koza kolędnicza Czesława Kubika z Czechowic-Dziedzic.  W radosną atmosferę świętowania wprowadzą nas również choinki przybrane tradycyjnymi ozdobami z papieru, słomy, opłatka oraz malowanych wiórów drewnianych, a także archiwalne fotografie i pocztówki bożonarodzeniowe. Wystawę w tramwaju kursującym w miastach Śląska i Zagłębia, będzie można zwiedzać na wybranych przystankach lub – dzięki współpracy z KZK GOP – bezpłatnie odbyć niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Tramwaj zagości w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, a także w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się tutaj.

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy z Muzeum Śląskim” od pierwszej chwili zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas ostatniej akcji wystawę zwiedziło około 4 500 osób. Kolejna edycja ekspozycji prezentowanej w świątecznym tramwaju ma przekonać mieszkańców regionu do bezpośredniego, otwartego obcowania ze sztuką i kulturą mającą korzenie w naszym codziennym życiu, tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych. Wystawa skierowana jest nie tylko do zainteresowanych historią i obyczajowością Bożego Narodzenia, lecz do wszystkich, którzy w ferworze przedświątecznego szaleństwa będą mogli zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę tych niezwykłych świąt.


Tym razem pasażerowie „Świątecznej jazdy…” mają szansę zapoznać się także z ofertą Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, Filharmonii Śląskiej, Muzeum Saturn w Chorzowie oraz Chorzowskiego Centrum Kultury, Centrum Kultury Katowice, oraz instytucji kulturalnych znajdujących się w miastach, przez które przejeżdża zabytkowy tramwaj.

Autorzy projektu: Krzysztofa Frankowska, Leszek Jodliński
Realizacja: Danuta Kamińska-Bania, Beata Bieniek, Danuta Piękoś
Kurator ekspozycji: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
Aranżacja: Mariusz Paluchiewicz, Krzysztof Głuch
Projekty graficzne: Wojciech Bednarski

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies