Prace modernizacyjne zawitały do Świętochłowic

21.10.2014

W poniedziałek 20 października rozpoczęły się prace modernizacyjne torowiska wzdłuż ul. Bytomskiej w Świętochłowicach. To pierwsze zadanie inwestycyjne na terenie tego miasta, realizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Do końca maja 2015 roku linia nr 7 w Chropaczowie zmieni się nie do poznania.

Gdy w maju tego roku, otwierana była odbudowana dwutorowa linia w Bytomiu od Łagiewnik do Zamłynia, wielu okolicznych mieszkańców pytało o fragment linii po stronie Świętochłowic. Już wtedy władze Tramwajów Śląskich zapewniały, że remont torowiska do Piaśnik rozpocznie się jeszcze w tym roku. Tak też się stało, dzięki współpracy władz Świętochłowic z Zarządem Tramwajów Śląskich. – Dzięki bardzo skutecznym negocjacjom weszliśmy w ten projekt, bo torowisko wzdłuż ul. Bytomskiej jest w bardzo złym stanie i to jest ostatni moment, żeby ten remont przeprowadzić - powiedział w trakcie konferencji prasowej prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. Wykonawca prac – wybrana w drodze przetargu firma Skanska S.A. – prowadziła wspomnianą wcześniej odbudowę torowiska w Bytomiu, co zdaniem Kazimierza Krysiaka, ułatwi prace w Świętochłowicach: – Jest to niejako kontynuacja tamtych prac. Znamy ten teren, mamy zabezpieczone materiały i jesteśmy dobrze przygotowani. Choć obowiązujący nas termin zakończenia prac jest wąski, by nie powiedzieć bardzo krótki, ale z reguły kończymy prace w terminie i jestem przekonany, że i tym razem będzie podobnie.

Przebudowany zostanie odcinek dwutorowej linii długości niespełna 2 kilometrów od Łagiewnik Targowiska do skrzyżowania ul. Bytomskiej z ul. 3 Maja i Chorzowską. Co ważne dla mieszkańców i kierowców, gruntownego remontu doczeka się również płyta skrzyżowania. – To niezwykle ważny węzeł drogowo tramwajowy i ten remont oczekiwany jest nie tylko przez mieszkańców, lecz przez wszystkich przejeżdżających tędy kierowców. W maju obudzimy się w nowej rzeczywistości – zaznaczył prezydent Kostempski. Remont skrzyżowania zaplanowany jest na wiosnę przyszłego roku. W pierwszej kolejności rozpoczęły się prace torowe na odcinku od Łagiewnik do przystanku Chropaczów Osiedle Na Wzgórzu. Co istotne, modernizacja torowiska prowadzona jest przy zachowaniu ruchu tramwajowego po jednym torze. Prace sukcesywnie będą postępować w kierunku Piaśnik, całość zadania ma się zakończyć do 30 maja 2015 roku i będzie kosztować nieco ponad 12,5 mln zł netto.

Prace modernizacyjne w Świętochłowicach są elementem Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. – Przy czynnym zaangażowaniu prezydenta Kostempskiego udało się to zadanie wpisać do drugiego etapu naszego projektu. Tą inwestycją Tramwaje Śląskie rozpoczynają szereg działań inwestycyjnych w Świętochłowicach. Kolejne zadania planujemy realizować przy wsparciu Unii Europejskiej z perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zadania te są ujęte w kontrakcie terytorialnym, więc liczymy, że w takiej formie, jak zostały zaplanowane, będziemy je mogli realizować – powiedział prezes Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. Tadeusz Freisler nakreślając plany na dalsze lata.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies