Archiwum komunikatów – rok 2003


W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku komunikacja tramwajowa funkcjonować będzie w sposób następujący:

 • 22-31 grudnia: zawieszone – linie 23 i 30, wg wakacyjnych rozkładów jazdy – linie 8 i 28;
 • 24 grudnia: jak w dni robocze, po godzinie 18:00 tramwaje zjadą do zajezdni;
 • 25 grudnia: jak w dni świąteczne, zawieszone – linie 24 i 38, ograniczone kursowanie – linie 11 i 16 (co drugi kurs);
 • 26 grudnia: jak w dni świąteczne bez ograniczeń;
 • 31 grudnia: jak w dni robocze, po godzinie 20:00 tramwaje zjadą do zajezdni;
 • 1 stycznia: jak w dni świąteczne, zawieszone – linie 24, 36 i 38, ograniczone kursowanie – linie 9 i 16 (co drugi kurs);

Szczegółowych informacji na temat kursowania tramwajów w okresie świątecznym, jak również na temat kursowania tramwajów nocnych udziela całodobowo Centralna Dyspozytornia Ruchu oraz wszystkie dyspozytornie zakładowe.


W dniu 6 grudnia 2003 r., w związku z organizowaną akcją “I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” uruchomiony zostanie pociąg specjalny obsugiwany zabytkowym wagonem typu N. Pociąg specjalny kursować będzie w godzinach 13-20 na trasach łączących Pętlę Słoneczną, Plac Wolności i Plac Miarki w Katowicach.


W nocy z 5/6, 6/7 i 7/8 grudnia 2003 r. nastąpi wyłączenie napięcia w sieci trakcyjnej w Gołonogu. W czasie trwania robót (każdorazowo w godz. 0:00 - 4:30) pociągi nocne linii 21 i 22 dojedżać będą tylko do pętli Gołonóg Podstacja. Na trasie Gołonóg Podstacja – Huta Katowice Pętla podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z 5/6 grudnia 2003 r. prowadzone będą prace torowe w Bytomiu na ulicy Jagiellońskiej (rejon skrzyżowania z ulicą Katowicką). W czasie prowadzonych robót (w godz. 23:004:30) pociągi nocne linii 7, 19 i 30 dojeżdżać będą tylko trójkąta torowego na skrzyżowaniu ulic Moniuszki i Jagiellońskiej – przystanek Bytom Plac Sikorskiego nie będzie obsługiwany.


W dniach 1-7 grudnia 2003 r. w związku z pracami remontowymi torowiska w rejonie ulic Katowickiej i Bytomskiej w Świętochłowicach wprowadzone zostają następujące zmiany organizacji ruchu:

 • linia 7 kursować będzie na trasie Zawodzie Pętla - Chorzów Batory – Chorzów Rynek oraz Łagiewniki Targowisko – Bytom Plac Sikorskiego,
 • na linii 11 wszystkie kursy nocne wykonywane będą trasą przez Chorzów Metalowców z pominięciem trasy linii 17,
 • linia 17 kursować będzie na trasie Chebzie Pętla – Łagiewniki – Bytom Plac Sikorskiego,
 • linia 36 nie będzie kursować.

Na trasie Chorzów Batory Piekarska - Świętochłowice – Łagiewniki Targowisko uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.


Z dniem 15 października 2003 r. przesuwa się przystanek tramwajowy “Świętochłowice Bytomska” dla linii 7, 11 (kursy nocne) i 17 w obydwu kierunkach jazdy – o około 80 m w kierunku Chorzowa.

Stanowisko w kierunku jazdy do Bytomia i Chebzia usytuowane będzie już w miejscu docelowym, natomiast stanowisko w kierunku jazdy do Chorzowa – tymczasowym.


Informujemy, że w związku z prowadzoną modernizacją torowiska tramwajowego w Świętochłowicach wzdłuż ulicy Bytomskiej oraz w Łagiewnikach przy ulicy Chorzowskiej mogą wystąpić przejściowe utrudnienia w ruchu tramwajów linii 6, 7, 17 i 41 za które serdecznie przepraszamy.Zapraszamy do przeczytania pierwszego numeru biuletynu wewnętrznego spółki Tramwaje Śląskie pod tytułem “Katarzynka”. W biuletynie znaleźć można informacje na temat zmian w zarządzie spółki oraz o planach związanych z zajezdnią w Chorzowie Batorym. Zamieszczone są również artykuły na temat controllingu oraz zintegrowanym systemie zarządzania.


Od dnia 25 listopada 2003 r. przywrócona zostaje stała lokalizacja przystanku Katowice Sobieskiego dla linii 7 i 37 w kierunku jazdy do Zawodzia. Jednocześnie likwidacji ulega tymczasowe stanowisko zlokalizowane w rejonie ulicy Dąbrówki.


Z dniem 15 listopada 2003 r., w związku z koniecznością przeprowadzenia prac brukarskich, zawieszona zostaje obsługa przystanku Katowice Sobieskiego dla linii 7, 36 (kursy nocne) i 37. W zamian uruchomiony zostaje tymczasowy przystanek (w kierunku jazdy do Zawodzia i Szopienic), który usytuowany będzie naprzeciw istniejącego przystanku Katowice Dąbrówki.Z nocy z 22/23 listopada 2003 r. przeprowadzona zostanie naprawa rozjazdu torowego w Świętochłowicach na Mijance.

W czasie trwania robót pociągi nocne linii 7 nie wykonają kursów do Bytomia, natomiast linia 10 nie będzie kursować. Za kursy linii 7 na trasie Chorzów Batory Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego oraz linii 10 na trasie Chorzów Batory Zajezdnia – Chebzie Pętla podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z 21/2 i 25/26 listopada 2003 r. prowadzone będą prace poawaryjne w Zabrzu przy ulicy Makoszowskiej co spowoduje konieczność wyłączenia napięcia w sieci trakcyjnej.

W czasie trwania robót (w godzinach 0:15-3:30) pociągi nocne linii 3 w kursach do Makoszów skierowane zostaną do pętli Zaborze Lompy, natomiast na trasie Zabrze Plac Wolności – Makoszowy Dworzec PKP, podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


Z dniem 15 listopada 2003 r. przywrócony zostaje ruch tramwajowy na ulicy Gliwickiej w Katowicach. Tramwaje linii 7, 36 i 37 kursować będą wg rozkładów jazdy obowiązujących przed 6 września 2003 r. Kursowanie komunikacji zastępczej linii T zostaje zawieszone.W nocy z 17/18 i 18/19 listopada 2003 r. prowadzone będą prace przy wymianie izolatorów sekcyjnych oraz regulacji sieci w Zabrzu na ulicy Wolności.

W czasie trwania robót (w godzinach 0:35-2:25) za pociągi nocne linii 3, 4 i 29, na trasie Zabrze Plac Wolności – Gliwice Zajezdnia, podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


Od dnia 6 września 2003 r. do odwołania wprowadzone zostały następujące zmiany w kursowaniu tramwajów, związane z modernizacją ulicy Gliwickiej w Katowicach:

 • linia nr 7 kursuje na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia (codziennie) oraz Katowice Plac Wolności – Zawodzie Pętla (w dni robocze i soboty);
 • linia nr 36 kursuje na stałej trasie Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia (codziennie przez cały dzień);
 • linia nr 37 kursuje będzie na trasie Katowice Plac Wolności – Szopienice Pętla;
 • kursy nocne wykonywane są na liniach 7 (Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia, Katowice Plac Wolności – Zawodzie Zajezdnia oraz Katowice Plac Wolności – Katowice Słoneczna Pętla) oraz 36 (Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia).

Na trasie Katowice Dworzec PKP (stanowisko 12, pod estakadą) – Załęże – Chorzów Batory Piekarska uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza (linia T). Autobusy obsługują przystanków Katowice Plac Wolności i Katowice Sobieskiego - w zamian w obu kierunkach jazdy zatrzymują się na tymczasowym przystanku Katowice Dąbrówki oraz dodatkowo w kierunku Chorzowa Batorego również na przystanku Katowice Zajezdnia.


W nocy z 15/16 listopada 2003 r. przeprowadzone zostaną prace przy przebudowie toru oraz wymianie nawierzchni w Niwce (przejazd przy Hucie Cedler).

W związku z robotami, pociąg nocny linii 14 nie wykona kursów na trasie Mysłowice Dworzec PKP – Dańdówka – Szopienice Dwór. Podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W dniu 8 listopada 2003 r. prowadzone będą prace przy kolejnym etapie remontu torowiska na odcinku Bytom Arki Bożka – Łagiewniki Cmentarz.

W godzinach 0:35-15:00 tramwaje kursować będą następująco:

 • linia 6 kursować będzie na trasie Brynów Pętla – Chorzów Metalowców,
 • linia 41 kursować będzie na trasie Katowice Plac Miarki – Chorzów Metalowców oraz Bytom Plac Sikorskiego – Bytom Szkoła Górnicza.

Na trasie Chorzów Metalowców – Łagiewniki – Bytom Plac Sikorskiego uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Po zakończeniu robót przystanek Bytom Arki Bożka dla linii 6 i 41 w kierunku jazdy do centrum Bytomia zostanie przesunięty w miejsce nowowybudowanej wysepki.


W dniu 8 listopada 2003 r. w godzinach 5:00-14:00 nastąpi wyłączenie napięcia w sieci trakcyjnej w Sosnowcu przy ulicy Staszica.

W czasie trwania robót linia nr 24 kursować będzie na trasie Dąbrowa Górnicza Kopalnia Paryż – Sosnowiec Rondo Ludwik – Dańdówka Trójkąt. Na trasie Sosnowiec Rondo Ludwik – Sosnowiec Okrzei uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.


W dniu 10 listopada 2003 r. tramwaje kursować będą wg rozkładów jazdy na soboty, natomiast w dniu 11 listopada 2003 r. – wg rozkładów jazdy na niedziele i święta.


W okresie Wszystkich Świętych, czyli w dniach 1 i 2 listopada 2003 r. komunikacja tramwajowa funkcjonować będzie w sposób następujący:

 • linie nr 3, 7 (Chorzów Batory – Bytom), 19, 22/32, 24, 26 i 27 kursować będą wg rozkładów jazdy na dni robocze,
 • linie nr 4, 6, 7 (Katowice – Zawodzie), 8, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 21, 25, 29, 30, 36 i 41 kursować będą wg rozkładów jazdy na soboty,
 • linie nr 5, 9, 11, 13, 16 i 37 kursować będą wg rozkładów jazdy na soboty ze zwiększoną pojemnością taboru,
 • linie nr 28 i 38 kursować będą wg specjalnych rozkładów jazdy,
 • linie nr 20 i 23 nie będą kursowały.

W nocy z 25/26 października 2003 r. odbędzie się zmiana czasu z letniego na zimowy. Pociągi nocne wyjadą na trasy zgodnie z rozkładami jazdy wg czasu letniego, w czasie operacji zmiany czasu odbędą postój, a kursy powrotne zrealizowane zostaną zgodne z rozkładami jazdy wg czasu zimowego.


W dniu 26 października 2003 r. w godzinach 0:15-15:00 przeprowadzone zostaną prace przy podłączaniu wyremontowanego toru w Świętochłowicach przy ulicy Bytomskiej.

W czasie trwania robót tramwaje kursować będą następująco:

 • linia 7 kursować będzie na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Łagiewniki Targowisko,
 • linia 17 kursować będzie na trasie Chebzie Pętla – Łagiewniki Targowisko – Bytom Plac Sikorskiego,
 • linia 11 w kursach nocnych przez Łagiewniki pojedzie przez Chorzów.

Na trasie Łagiewniki Targowisko – Chorzów Batory Zajezdnia (za linię 7) i Łagiewniki Targowisko – Chorzów Rynek (za linię 17) podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


Od dnia 24 lipca 2003 r. do odwołania przystanek “Świętochłowice Bytomska” dla tramwajów linii 7, 11 (kursy nocne) i 17 w obydwu kierunkach jazdy przesunięty został na ulicę Bytomską, w rejon budynku firmy Mar-Pol.


Z dniem 1 października 2003 r. wprowadzone zostają korekty rozkładów jazdy linii tramwajowych nr 22/32 oraz 25. Prosimy o zapoznanie się z nowymi godzinami odjazdów.


Z okazji 75-lecia komunikacji tramwajowej w Zagłębiu Dąbrowskim i 25 rocznicy uruchomienia nowej zajezdni w Będzinie, w dniu 27 września 2003 r. w godzinach 10:00-18:00 zorganizowany zostanie Dzień Otwarty w zajezdni tramwajowej w Będzinie (ul. Piastowska 29).

W programie imprezy:

 • zwiedzanie zajezdni tramwajowej i warsztatów z przewodnikiem,
 • wystawa pokazująca historię i dzień dzisiejszy tramwajów w Zagłębiu,
 • prezentacja taboru tramwajowego i pojazdów technicznych,
 • wystawa części i podzespołów tramwajowych,
 • występy orkiestry zakładowej,
 • inne atrakcje.

W dniu 27 września 2003 r. uruchomiona zostanie specjalna jubileuszowa linia tramwajowa nr 75, która kursować będzie na trasie Będzin Zajezdnia – Sosnowiec – Milowice Pętla oraz Będzin Zajezdnia – Dąbrowa Górnicza – Huta Katowice. Obsługiwana będzie m.in. wagonami zabytkowymi.

Dojazd do zajezdni Będzin – tramwajami linii 27 i 28 oraz linii jubileuszowej 75, a także autobusami linii 40.

Organizatorami obchodów są Tramwaje Śląskie S.A. w Katowicach, Zakład Komunikacji Tramwajowej nr 1 w Będzinie oraz Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie.


W nocy z 8/9 i 9/10 września 2003 r. przeprowadzone zostaną prace przy wymianie izolatora sekcyjnego i regulacji przewodu jezdnego w Zabrzu na ulicy Wolności.

W czasie trwania robót (w godzinach 0:35 - 2:25) pociągi linii 3, 4, 5 i 29 nie wykonają kursów z przystanku Zabrze Plac Wolności do zajezdni Gliwice i pętli Zaborze Lompy. Podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z 9/10 września 2003 r. przeprowadzone zostaną prace przy wyłączeniu z ruchu jednego toru w Świętochłowicach przy ulicy Bytomskiej, w związku z modernizacją tej ulicy.

W czasie trwania robót (w godzinach 23:25-4:30) zamiast tramwajów linii 7, 11 (kursy nocne) i 17 (ostatni kurs z Chebzia) na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Łagiewniki – Chorzów Batory Zajezdnia podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.

Od dnia 10 września ruch tramwajowy odbywać się będzie jednym torem. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejeżdżaniu ulicą Bytomską i zwrócenie uwagi na wskazania specjalnej sygnalizacji drogowej oraz osób kierujących ruchem.


W dniu 7 września 2003 r. prowadzone będą prace torowe w Łagiewnikach. W czasie trwania robót (0:35 - 13:00) ruch tramwajów przebiegać będzie następująco:

 • linia 6 kursować będzie na trasie Brynów Pętla – Chorzów Metalowców (kursy nocne: Zawodzie Zajezdnia – Chorzów Metalowców);
 • linia 41 kursować będzie na trasie Katowice Plac Miarki – Chorzów Metalowców oraz Bytom Plac Sikorskiego – Bytom Szkoła Górnicza.

Na trasie Chorzów Metalowców – Bytom Plac Sikorskiego uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.


Z dniem 1 września 2003 r. wprowadzone zostają następujące zmiany w rozkładach jazdy tramwajów:

 • linia nr 7 kursować będzie na dotychczasowej trasie, z 14-minutową częstotliwością ruchu;
 • linia nr 23 kursować będzie na trasie Chorzów Stadion Śląski – Zawodzie Pętla, z około 28-minutową częstotliwością ruchu (tylko w dni robocze);
 • linia nr 36 kursować będzie na trasie Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia, z 28-minutową częstotliwością ruchu (w dni robocze wieczorem, w soboty popołudniu oraz w niedziele i święta);
 • uruchomiona zostaje linia nr 37 na trasie Chorzów Rynek – Katowice – Szopienice Pętla, która kursować będzie z 14-minutową częstotliwością ruchu;
 • linia nr 40 ulega likwidacji;
 • na liniach nr 7 i 36 wykonywane będą kursy nocne;
 • na liniach nr 8, 28 i 30 odwołane zostają ograniczenia kursowania na okres wakacyjny.

W nocy z 1/2 września 2003 r. przeprowadzone zostaną prace przy wymianie izolatora sekcyjnego i przewodu jezdnego sieci trakcyjnej w Gliwicach na placu Piastów.

W czasie trwania robót, w godzinach 0:00 - 3:45, za tramwaje linii 4 na trasie Gliwice Zajezdnia – Wójtowa Wieś Pętla podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z 31 sierpnia/1 września 2003 r. prowadzone będą prace torowe w Bytomiu przy ulicy Katowickiej. W czasie trwania robót, w godzinach 0:00-4:00, za kursy pociągów linii 6 i 41 na trasie Chorzów Metalowców – Bytom Plac Sikorskiego podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


Informujemy, że w okresie wakacji letnich (do 31 sierpnia 2003 r.) na liniach tramwajowych nr 8, 28 i 30 wprowadzone zostały ograniczenia w kursowaniu (zawieszenie części kursów, zgodnie z założeniami rozkładów jazdy), natomiast linia 23 została zawieszona w całości. Ponadto na liniach 4 i 19 w niektórych kursach zmniejszona została pojemność taboru.W dniach 22-24 sierpnia 2003 r. prowadzone będą prace przy demontażu przęsła wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Piłsudskiego w Sosnowcu. W czasie trwania robót ruch tramwajowy przebiegać będzie następująco:

 • linia 15 kursować będzie na trasie Katowice Plac Wolności – Szopienice Pętla;
 • linia 21 kursować będzie na trasie Huta Katowice Pętla – Będzin – Sosnowiec Ostrogórska;
 • linia 26 kursować będzie na trasie Mysłowice Dworzec PKP – Sosnowiec – Zagórze Pętla;
 • linia 14 w kursach nocnych kursować będzie na trasie Zawodzie Zajezdnia – Mysłowice – Dańdówka – Sosnowiec Dworzec PKP.

Uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza:

 • linia T-15 na trasie Szopienice Dwór – Sosnowiec Kilińskiego (co 14 minut w piątek i co 28 minut w sobotę i niedzielę);
 • linia T-26 na trasie Milowice Kopalnia – Sosnowiec Kilińskiego (co 10 minut codziennie).

Autobusy obsługiwać będą dwa tymczasowe przystanki Sosnowiec Kilińskiego I i Sosnowiec Kilińskiego II zlokalizowane przy ulicach Kilińskiego i Kiepury.


W nocy z 24/25 sierpnia 2003 r. prowadzone będą prace torowe w Bytomiu (rejon wiaduktu ulicy Nowowitczaka). W czasie trwania robót, w godzinach 0:00-4:00, za kursy pociągów linii 6 i 41 na trasie Chorzów Metalowców – Bytom Plac Sikorskiego podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


Informujemy, że od 23 lipca 2003 r. przez okres kilku dni prowadzone będą prace przy modernizacji przystanków i chodników w rejonie Pętli Słonecznej w Katowicach. Przystanki tramwajowej dla linii 13 i 14 mogą być czasowo przesunięte poza obszar robót. Z uwagi na prowadzone prace prosimy pasażerów o zachowanie ostrożności przy wsiadaniu i wysiadaniu z wagonów.


Od dnia 17 lipca 2003 r. od godz. 17:00 do dnia 18 lipca 2003 r. do godz. 16:00 Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp.z o.o. prowadzić będzie prace przy usuwaniu awarii wodociągowej w Bytomiu przy ulicy Siemianowickiej.

W związku z pracami linia 8 kursować będzie na trasie Bytom Szkoła Górnicza – Bytom Plac Sikorskiego, natomiast na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Dąbrówka Wielka Pętla podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W dniach 18-19 lipca 2003 r. w godzinach 22:00-11:00 przeprowadzone będą prace przy wymianie rozjazdu torowego, podbijaniu torowiska oraz regulacji sieci trakcyjnej w rejonie Pętli Słonecznej w Katowicach.

W czasie trwania robót tramwaje linii 13, 14 i 16 (kursy nocne) w kursach do Alfredu i Siemianowic zawracać będą na Pętli Słonecznej. Pociąg nocny na linii 12 nie będzie kursował.

Na trasie Katowice Słoneczna Pętla – Siemianowice Plac Skargi (za tramwaje linii 13 i 14) oraz na trasie Katowice Słoneczna Pętla – Siemianowice – Chorzów Plac Hutników (za kursy nocne linii 12, 14 i 16) podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z 14/15 i 15/16 lipca 2003 r. w związku z pracami przy wycince drzew i krzewów w Zabrzu przy ulicy Makoszowskiej pociągi linii 3 w godzinach 0:30-4:30 nie wykonają kursów do Makoszów (pojadą do pętli Zaborze Lompy skąd zawrócą w kierunku Mikulczyc).

Na trasie Zabrze Plac Wolności – Makoszowy Dworzec PKP podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W dniach 11-13 lipca 2003 r. przeprowadzone zostaną prace przy budowie wysepki przystankowej oraz wymianie torów na Pętli Słonecznej w Katowicach. Ruch tramwajowy przebiegać będzie następująco:

 • od 11 lipca od godz. 22:00 do 12 lipca do godz. 12:00:
  – pociągi linii 13 od godz. 21:50 i linii 14 od godz. 21:36 jadąc od Katowic zawracać będą na Pętli Słonecznej (nie wykonają kursów do Placu Alfreda i Siemianowic),
  – pociąg nocny na linii 12 nie będzie kursował, a pociąg nocny na linii 16 nie wykona kursu do Placu Alfreda,
  – na trasie Katowice Słoneczna Pętla – Siemianowice Plac Skargi (za tramwaje linii 13 i 14) oraz na trasie Katowice Słoneczna Pętla – Siemianowice – Chorzów Plac Hutników (za kursy nocne linii 12 i 16) podstawiona będzie komunikacja zastępcza;
 • od 12 lipca od godz. 22:00 do 14 lipca do godz. 4:00:
  – tramwaje linii 12, 13, 14 i 36 kursować będą planowo,
  – linia 16 kursować będzie na trasie Brynów Pętla – Wełnowiec Plac Alfreda z 14-minutową częstotliwością ruchu.

W nocy z 5/6 lipca 2003 r. ze względu na prace sieciowe w Zabrzu przy ulicy Bytomskiej, tramwaje linii 29 w godzinach 23:30-4:00 nie wykonają kursów na odcinku Zabrze Plac Wolności – Biskupice Pętla. Podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z 6/7 lipca 2003 r. w związku z pracami przy wymianie rozjazdu torowego na mijance Zabrze Park Świerczewskiego, tramwaje linii 3 w godzinach 22:04-4:30 w kursach do Makoszów pojadą do pętli Zaborze Lompy skąd zawrócą w kierunku Mikulczyc.

Na trasie Zabrze Plac Wolności – Makoszowy Dworzec PKP podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


Informujemy, iż w drodze konkursu nowym Prezesem Zarządu Spółki Tramwaje Śląskie i Dyrektorem Naczelnym wybrany został mgr inż. Wojciech Miszczyk. Na stanowisko Dyrektora Finansowego powołany został mgr inż. Marian Dujka.


W nocy z 3/4, 4/5 i 5/6 lipca 2003 r. w związku z pracami przy wymianie i regulacji sieci trakcyjnej na odcinku Chorzów Metalowców – Łagiewniki Zajezdnia pociąg nocny linii 6 w kursach z Katowic do Bytomia dojedzie tylko do przystanku Chorzów Stadion Śląski, skąd zawróci w kierunku Katowic. Na trasie Chorzów Stadion Śląski – Bytom Plac Sikorskiego podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W dniach 4-5 lipca 2003 r. przeprowadzone zostaną prace przy wymianie szyn na Pętli Słonecznej w Katowicach. Rozpoczną się 4 lipca o godz. 22:00 i potrwają do 5 lipca do godz. 12:00.

W czasie trwania robót tramwaje kursować będą następująco:

 • linia 13 od godz. 21:50 kursować będzie na trasie Katowice Plac Wolności – Katowice Słoneczna Pętla;
 • linia 14 od godz. 21:36 kursować będzie na trasie Mysłowice Dworzec PKP – Katowice Słoneczna Pętla;
 • tramwaje linii 12 zjadą do zajezdni trasą przez Chorzów Rynek, pociąg nocny na linii 12 nie będzie kursował;
 • pociąg nocny na linii 16 w kursie do Placu Alfreda dojedzie tylko do Pętli Słonecznej.

Na trasie Katowice Słoneczna Pętla – Siemianowice Plac Skargi (za tramwaje linii 13 i 14), a także za pociągi nocne uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.


W dniach 5-6 lipca 2003 r. w godzinach 20:00-3:30 przeprowadzony zostanie remont toru na placu Wolności w Katowicach. W związku z robotami tramwaje kursować będą w sposób następujący:

 • linia 7 - w kursach do Katowic, od przystanku Świętochłowice Gazownia kursować będzie trasą linii 17 i 6 do przystanku Katowice Rynek i dalej stałą trasą do Zawodzia; w kierunku Bytomia trasa nie ulega zmianie;
 • linia 40 - w kursach do Katowic, od przystanku Chorzów Rynek kursować będzie trasą linii 6 do przystanku Katowice Rynek i dalej stałą trasą do Zawodzia; w kierunku Chorzowa trasa nie ulega zmianie; ponadto wykonane zostaną zgodnie z rozkładem jazdy kursy na trasie Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia;
 • linie 11 i 13 - od przystanku Katowice Rondo kursować będą do przystanku Katowice Plac Miarki, skąd zawrócą w kierunku Chebzia i Siemianowic;
 • linia 15 - od przystanku Katowice Rynek kursować będzie do przystanku Katowice Słoneczna Pętla, skąd zawróci w kierunku Zagórza;
 • linie 7 i 36 w kursach nocnych – nie wykonają kursów na odcinku Chorzów Batory Zajezdnia – Katowice Słoneczna Pętla i Chorzów Batory Zajezdnia – Zawodzie Zajezdnia.

Na trasie Świętochłowice Gazownia – Chorzów Batory – Katowice Rynek (za tramwaje linii 7 i 40) oraz na trasie Chorzów Batory Zajezdnia – Katowice – Zawodzie Zajezdnia (za tramwaje nocne) uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z 30 czerwca/1 lipca oraz 1/2 i 2/3 lipca 2003 r. prowadzone będą prace sieciowe w Katowicach przy ulicy Chorzowskiej (Drogowa Trasa Średnicowa).

Pociągi linii 6 w kursach o godz. 23:07 i 23:33 z Brynowa po dojechaniu do Rynku w Katowicach pojadą do Pętli Słonecznej, skąd zjadą do zajezdni Zawodzie. Pociąg nocny na linii 6 nie będzie kursował. Pociąg linii 41 w ostatnim kursie z Bytomia dojedzie tylko do Stadionu Śląskiego w Chorzowie, skąd zawróci w kierunku Bytomia. Poranne kursy wyjazdowe z zajezdni Zawodzie (3:28 - linia 6 i 3:51 - linia 41) nie zostaną wykonane.

Za tramwaje linii 6 i 41 na trasie Zawodzie Zajezdnia – Katowice Rynek – Chorzów Stadion Śląski – Bytom Plac Sikorskiego – Bytom Szkoła Górnicza podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.W nocy z 1/2 lipca 2003 r. przeprowadzone zostaną prace przy podbijaniu torowiska w rejonie Pętli Słonecznej w Katowicach.

W czasie trwania robót (w godzinach 0:00-3:15) pociągi nocne linii 14, 16 i 36 nie wykonają kursów do Pętli Słonecznej i Placu Alfreda. Pociąg nocny linii 12 nie będzie kursował.

Za tramwaje linii 12, 14, 16 i 36 na trasie Katowice Rynek – Katowice Słoneczna Pętla – Wełnowiec Plac Alfreda oraz Katowice Rynek – Siemianowice Plac Skargi – Chorzów Plac Hutników podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.W nocy z 7/8 czerwca oraz w dniu 8 czerwca 2003 r. w godzinach 22:30 - 11:00 w związku z robotami torowymi na Pętli Słonecznej w Katowicach nastąpią zmiany w organizacji w ruchu tramwajów. Za nocne kursy tramwajów linii 12, 14, 16 i 36 podstawiona zostanie komunikacja zastępcza. 8 czerwca w godzinach porannych tramwaje linii 16 kursować będą na trasie Brynów Pętla – Katowice Słoneczna – Wełnowiec Plac Alfreda.

Za utrudnienia przepraszamy.Informujemy, że w związku z prowadzoną modernizacją torowiska tramwajowego w Katowicach na ulicy Gliwickiej mogą wystąpić przejściowe utrudnienia w ruchu tramwajów linii 7, 36 i 40 za które serdecznie przepraszamy.Od dnia 15 września 2002r. do odwołania przystanek tramwajowy Katowice Dąbrówki dla linii 7, 36 i 40 jadących w kierunku Chorzowa Batorego został przesunięty do tyłu o około 100 mb w rejon posesji nr 15 przy ulicy Gliwickiej.Z dniem 1 czerwca 2003 r. wprowadzone zostają korekty rozkładów jazdy linii nr 6, 16, 20, 24, 27, 28 i 41.

Jednocześnie uruchomiony zostaje nowy przystanek Brynów Gawronów na trasie linii 6 i 16.


W dniach od 30 maja do 1 czerwca 2003 r. prowadzone będą prace przy podłączaniu wyremontowanego toru na ulicy Gliwickiej w Katowicach.

Tramwaje kursować będą następująco:

 • linia nr 7 kursować będzie na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia z 14-minutową częstotliwością ruchu;
 • linia nr 36 nie będzie kursować;
 • linia nr 40 będzie kursować na trasie Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia z 14-minutową częstotliwością ruchu;
 • na trasie Katowice Plac Wolności – Zawodzie Pętla uruchomiona zostaje linia nr 37, która kursować będzie z 7-minutową częstotliwością ruchu.

Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza – autobusy kursować będą na trasie Katowice Plac Wolności – Chorzów Batory Piekarska z 7-minutową częstotliwością ruchu.W dniu 1 czerwca 2003 r. w godzinach 0:11 - 11:00 w związku z robotami torowymi na Pętli Słonecznej w Katowicach nastąpią zmiany w organizacji w ruchu tramwajów:

 • linia 13 kursować będzie na trasie Katowice Plac Wolności – Chorzów Stadion Śląski;
 • linia 14 kursować będzie na trasie Mysłowice Dworzec PKP – Chorzów Stadion Śląski;
 • linia 16 kursować będzie na trasie Brynów Pętla – Katowice Rynek.

Uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza:

 • linia T-13 na trasie Katowice Plac Wolności – Siemianowice Plac Skargi;
 • linia T-14 na trasie Katowice Rynek – Wełnowiec Plac Alfreda.

Autobusy zatrzymywać się będą na wysokości przystanków tramwajowych za wyjątkiem odcinka Rondo-Rynek, gdzie obsługiwać będą przystanki autobusowe. Z Ronda do Rynku pojadą ulicami Mickiewicza, Sokolską, pl.Wolności i 3 Maja. Na Rynku zatrzymywać się będą na stanowisko dla pociągów nocnych.

Autobusy podstawione zostaną również za nocne kursy linii 12, 14 i 16.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


W dniu 25 maja 2003 r. w godzinach 0:11 - 11:00 w związku z robotami torowymi na Pętli Słonecznej w Katowicach nastąpią zmiany w organizacji w ruchu tramwajów:

 • linia 13 kursować będzie na trasie Katowice Plac Wolności – Chorzów Stadion Śląski;
 • linia 14 kursować będzie na trasie Mysłowice Dworzec PKP – Chorzów Stadion Śląski;
 • linia 16 kursować będzie na trasie Brynów Pętla – Katowice Rynek.

Uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza:

 • linia T-13 na trasie Katowice Plac Wolności – Siemianowice Plac Skargi;
 • linia T-14 na trasie Katowice Rynek – Wełnowiec Plac Alfreda.

Autobusy zatrzymywać się będą na wysokości przystanków tramwajowych za wyjątkiem odcinka Rondo-Rynek, gdzie obsługiwać będą przystanki autobusowe. Z Ronda do Rynku pojadą ulicami Mickiewicza, Sokolską, pl.Wolności i 3 Maja. Na Rynku zatrzymywać się będą na stanowisko dla pociągów nocnych.

Autobusy podstawione zostaną również za nocne kursy linii 12, 14, 16 i 36.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


W dniu 17 maja 2003 r. w związku z organizacją Grand Prix Europy na Żużlu na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w godzinach 16-19 i 22-24 uruchomione zostaną pociągi specjalne, które kursować będą na trasie Katowice Plac Wolności – Chorzów Stadion Śląski.

Ponadto linie 6, 11 i 41 obsługiwane będą taborem większej pojemności (kursują wg rozkładów jazdy na soboty). Dla linii 11 i pociągów specjalnych uruchomiony zostaje przystanek Katowice Rynek (stanowisko dla linii 36).


W nocy z 19/20 maja 2003 r. w związku z pracami sieciowymi w Zawodziu w godzinach 1:30-3:15 tramwaje linii 7 i 16 nie wykonają kursów na trasie Katowice Rynek – Zawodzie Zajezdnia. Podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


Z dniem 15 maja 2003 r. wprowadzone zostają nowe rozkłady jazdy dla linii tramwajowych nr 15, 21, 22/32, 23, 24, 25, 26, 27 i 28. Kursowanie linii nr 35 zostaje zawieszone. Likwidacji ulegają pociągi nocne PN-201, PN-202, PN-203, PN-204 i PN-205.

Linia nr 24 kursować będzie na trasie Sosnowiec Okrzei – Pogoń – Będzin – Dąbrowa Górnicza Kopalnia Paryż, natomiast linia nr 28 kursować będzie na trasie Będzin Zajezdnia – Dąbrowa Górnicza – Gołonóg Podstacja.


W nocy z 16/17, 17/18, 18/19, 19/20 i 20/21 maja 2003 r. prowadzone będą prace przy naprężaniu i regulacji sieci w Chebziu przy ulicy Asfaltowej.

W czasie trwania robót tramwaj linii 11 (kursy nocne) nie będzie kursował. Podstawiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.


W dniu 10 maja 2003 r. z związku z organizowaną przez Urząd Miasta w Chorzowie Ogólnopolską Paradą Kwiatów nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajowego na ulicy Wolności w Chorzowie.

W godzinach 12:25 - 13:40 tramwaje linii 9, 17 i 40 w kursach do Rynku w Chorzowie zawracać będą w zajezdni Chorzów Batory. Na trasie Chorzów Batory Zajezdnia – Chorzów Rynek uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.


9 maja 2003 r. sieć tramwajową Górnego Śląska zwiedzać będzie grupa hobbystów z Australii.

Zabytkowy wagon typu N zawiezie ich m.in. do Chebzia, Zabrza (gdzie obejrzą kopalnię zabytkową “Królowa Luiza”), Bytomia (tam czeka ich przejazd linią nr 38) oraz do Katowic.

Warto zauważyć, że to już kolejna wizyta gości z zagranicy, którzy przejeżdżają podziwać górnośląskie trasy tramwajowe oraz unikatowe rozwiązania techniczne.


Od dnia 7 maja 2003 r. przywrócona zostaje dotychczasowa lokalizacja przystanku Chorzów Pokoju dla tramwajów linii 11 obydwu kierunkach jazdy.Od dnia 24 kwietnia 2003 r. do odwołania, w związku z budową wysepki przystankowej, przesuwa się przystanek Chorzów Pokoju dla linii 11 w kierunku jazdy do Katowic – do tyłu o 50 m w kierunku Piaśnik.


W dniu 2 maja 2003 r. (piątek) tramwaje kursować będą wg rozkładów jazdy na soboty. W dniach 1 i 3 maja (czwartek i sobota) obowiązywać będą rozkłady jazdy na niedziele i święta.


Z dniem 22 kwietnia 2003 r. wprowadzony zostaje nowy rozkład jazdy dla linii 4 oraz korekty rozkładów jazdy dla linii 3, 5 i 29.


Z dniem 1 kwietnia 2003 r. wprowadzone zostają nowe rozkłady jazdy dla linii tramwajowych nr 3, 4, 5, 9, 10, 19, 29 i 30 oraz korekty w rozkładach jazdy linii nr 8 i 18.

Jednocześnie KZK GOP zdecydował o zawieszeniu z dniem 1 kwietnia 2003 r. kursowania pociągów nocnych PN-201, PN-202, PN-203 i PN-205.


W związku z organizacją meczu piłkarskiego Polska-Węgry, w dniu 29 marca 2003 r. uruchomionych zostanie 13 pociągów specjalnych, które kursować będą na trasach Katowice Plac Wolności – Chorzów Stadion Śląski Pętla Wschodnia oraz Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia.

Linie tramwajowe nr 6, 11, 12 i 41 kursować będą wg rozkładów jazdy na soboty i obsługiwane będą taborem większej pojemności. Dla linii 11 oraz dla pociągów specjalnych w godzinach 16:00-23:00 uruchamia się obsługę przystanku Katowice Rynek (stanowisko dla linii 36 w kierunku Ronda).


W nocy z 29/30 i 30/31 marca 2003 r. prowadzone będą prace torowe w Będzinie przy ul. Kołłątaja.

Tramwaje linii 21 i 25 oraz pociągi nocne PN-202, PN-204 i PN-205 w godzinach 23:00-5:15 nie będą kursować na trasie Będzin Zajezdnia/Rondo – Dąbrowa Górnicza Kopalnia Paryż. Podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W nocy z dnia 24/25, 25/26, 26/27 i 27/28 marca 2003 r. w godzinach 0:00-3:00 prowadzone będą prace sieciowe na trasie z Piaśnik do Łagiewnik.

W czasie trwania robót linia nr 7 kursować będzie na trasie Zawodzie Zajezdnia – Chorzów Batory Zajezdnia. Na odcinku Chorzów Batory Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego podstawiona zostanie komunikacja zastępcza. Na linii nr 11 wszystkie kursy nocne wykonane zostaną trasą przez Chorzów Metalowców z pominięciem trasy przez Łagiewniki.


W dniu 22 marca 2003 r. prowadzone będą prace przy remoncie torowiska w rejonie nowobudowanego centrum handlowego w Chorzowie przy ulicy 3 Maja.

Linia nr 11 kursować będzie na trasie Katowice Plac Wolności – Chorzów Metalowców. Na trasie Chorzów Rynek – Chebzie Pętla uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza (na Rynku w Chorzowie autobusy zatrzymywać się będą na przystanku linii 40). Autobus podstawiony zostanie również za kursy nocne linii 11 w nocy z 21/22 marca.


Na okres ferii zimowych, w dniach od 27 stycznia do 7 lutego 2003r. na liniach 23, 28 i 30 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy (zawieszone będą niektóre kursy).


Z dniem 1 lutego 2003r. wprowadzone zostają korekty rozkładów jazdy dla linii 6, 12, 13, 16, 20 i 41.


Z dniem 25 stycznia 2003r. przywraca się stałą lokalizację przystanku Świętochłowice Bytomska dla linii 7 i 17. Stanowisko w kierunku jazdy do Katowic zlokalizowane zostanie w miejscu sprzed rozpoczęcia przebudowy, natomiast stanowisko w kierunku jazdy do Bytomia usytuowane zostanie na wysokości posesji nr 1.

Jednocześnie, od 25 stycznia, likwidacji ulega tymczasowy przystanek Świętochłowice Szkolna.


Na czas trwania prac remontowych w centrum Świetochłowic uruchomiony został dodatkowy przystanek tramwajowy “Świętochłowice Szkolna” dla linii 7 i 17. Usytuowany jest w kierunku Bytomia przed skrzyżowaniem ulic Katowickiej i Szkolnej, natomiast w kierunku Katowic – za skrzyżowaniem tych ulic.

Od dnia 15 września 2002r. do odwołania przesunięty został przystanek tramwajowy Świętochłowice Bytomska dla linii 7 i 17 w obydwu kierunkach jazdy o kilkadziesiąt metrów w kierunku Piaśnik.


W nocy z 14/15 i 15/16 stycznia 2003r. prowadzone będą prace przy wymianie sieci trakcyjnej w Zabrzu przy ulicy Bytomskiej.

W godzinach 23:30-4:00 tramwaje linii 29 nie będą kursować na odcinku Zabrze Plac WolnościBiskupice Pętla. Podstawiona zostanie komunikacja zastępcza.


W dniu 12 stycznia 2003r. z okazji XI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uruchomione zostaną trzy pociągi specjalne kursujące po trasach tramwajowych w naszym regionie. W pociągu nr S3, obsługiwanym zabytkowym wagonem typu N zorganizowany zostanie happening. We wszystkich trzech dodatkowych tramwajach zbierane będą datki na rzecz Fundacji.

Tramwaje zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie przejazdu. Serdecznie zapraszamy!


Z dniem 2 stycznia 2003r. przywrócony zostaje ruch tramwajowy na ulicy Gliwickiej w Katowicach.

Linie tramwajowe nr 7, 36 i 40 kursować będą na stałych trasach i zgodnie z rozkładami jazdy obowiązującymi przed rozpoczęciem robót. Zawieszone zostaje kursowanie linia nr 37 oraz autobusowej komunikacji zastępczej.


Od dnia 9 grudnia 2002r. do odwołania wstrzymany został ruch tramwajowy na odcinku Katowice Plac Wolności – Chorzów Batory Zajezdnia w związku z przebudową odcinka ulicy Gliwickiej w Katowicach.

Linia nr 7 kursuje na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia z 14-minutową częstotliwością ruchu. Linia nr 40 kursuje na trasie Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia z 14-minutową częstotliwością ruchu. Co 7 minut na trasie Katowice Plac Wolności – Zawodzie Pętla kursujee tymczasowa linia nr 37.

Na trasie Katowice Plac Wolności – Chorzów Batory Piekarska uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza, która kursuje w godzinach szczytu co 7 minut. Przystanek początkowy w Katowicach usytuowany jest na ulicy 3 Maja u wylotu ulicy Słowackiego (przy liceum). Przystanki Załęże Dwór i Załęże Lisa przeniesione są na ulicę Gliwicką.

W zamian za kursy nocne linii nr 7 (na trasie Chorzów Batory Zajezdnia – Katowice – Zawodzie Pętla) oraz za kursy linii nr 36 (na trasie Chorzów Batory Zajezdnia – Katowice Słoneczna Pętla) również podstawiona jest komunikacja zastępcza.


Zakupione w latach 2000-2001 niskopodłogowe wagony 116Nd zwane Karlikami są szare – takie barwy wybrano dla nich kilka lat temu. Od początku ich kariery na górnośląskich torach słychać jednak głosy, żeby je przemalować lub wzbogacić o jakieś akcenty kolorystyczne. Postanowiliśmy zapytać Was – pasażerów, co na ten temat sądzicie. Tutaj zamieszczamy 18 propozycji kolorystycznych dla naszych Karlików, które przestawiła firma Alstom-Konstal S.A. z Chorzowa (producent wagonu). Czekamy również na inne propozycje. Zapraszamy również do głosowania w zamieszczonej tam sondzie. 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies