Świąteczny tramwaj już na torach

11.12.2012

Tramwaje Śląskie i Muzeum Śląskie już po raz dziewiąty serdecznie zapraszają do przejażdżki specjalnym świątecznym tramwajem. Już od 11 grudnia 2012 roku mieszkańcy Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej mają okazję zobaczyć przygotowaną przez Muzeum Śląskie wystawę w zabytkowym tramwaju, która przybliża sztukę i kulturę mającą korzenie w naszym codziennym życiu oraz tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych.

Tegoroczna edycja jest już dziewiątą odsłoną ekspozycji prezentowanej w dodatkowym mobilnym oddziale Muzeum Śląskiego. W ramach projektu wszyscy chętni będą mogli zwiedzić specjalnie przygotowaną wystawę w zabytkowym tramwaju jeżdżącym po miastach Górnego Śląska oraz Zagłębia.

Na przygotowanej ekspozycji, która zawita do Bytomia, Katowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Będzina, zobaczymy monumentalną szopkę autorstwa zmarłego w  tym roku artysty ludowego, Kazimierza Pietraszko z Buczkowic, gwiazdę kolędniczą, z którą kolędował w rodzinnej miejscowości oraz choinki przystrojone tradycyjnymi dekoracjami, wykonanymi ręcznie przez Zofią Pawełek z Żywca oraz Izabelę Churas z Koziegłów. Będzie okazja przyjrzeć się również archiwalnym fotografiom i pocztówkom. Ekspozycję zwiedzać można na wybranych przystankach lub odbyć niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Wystawa w tramwaju jest także zaproszeniem do odwiedzenia muzeum, gdzie zwiedzać można ekspozycję „W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu”.

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy…” od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1 600 osób, podczas ostatniej – około  5 000.

Trasy przejazdu świątecznego tramwaju prezentujemy na poniższej grafice. Godzinowy rozkład jazdy dostępny jest tutaj.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies