Modernizację torowiska w centrum Bytomia czas zacząć

1.03.2013

W poniedziałek 4 marca rozpoczną się prace związane z przebudową torowiska i remontem ulicy Moniuszki w Bytomiu. Prace obejmą odcinek od ul. Powstańców Warszawskich do ul. Jagiellońskiej. Ruch tramwajowy poprowadzony zostanie dwukierunkowo ulicą Sądową. Pierwsze zmiany organizacji ruchu nastąpią już w niedzielę.

W związku z remontem zmianie ulegnie organizacja ruchu tramwajowego w centrum Bytomia. Począwszy od poniedziałku, tramwaje jadące od strony przystanku Bytom Urząd Miasta w kierunku Placu Sikorskiego pojadą ul. Sądową (pod prąd w stosunku do obowiązującego w tej chwili kierunku ruchu). Dla tramwajów jadących w tym kierunku utworzony zostanie tymczasowy przystanek Bytom Sąd, znajdujący się na wysokości istniejącego przystanku w kierunku Stroszka oraz przystanek Bytom Plac Sikorskiego, na wysokości istniejącego przystanku dla linii 6 i 19 w kierunku Urzędu Miasta.

W związku z pracami remontowymi, trasa kursującego dotychczas od pętli Słonecznej w Katowicach do przystanku Chorzów Metalowców tramwaju linii 33, zostanie wydłużona do zajezdni Stroszek. Tramwaje linii 6, 19 i 33 jadące w obydwu kierunkach nie będą wjeżdżać na Plac Sikorskiego, obsługując tylko przystanki zlokalizowane w ciągu ulicy Sądowej i Katowickiej.

Niestety nie ma możliwości zachowania kursów linii nr 18 w rejonie centrum Bytomia. Tramwaje tej linii jadące od strony Rudy Śląskiej zakończą kursowanie na Placu Sikorskiego. Od strony zajezdni Stroszek linię nr 18 zastąpi linia nr 39, która skierowana zostanie do pętli Bytom Politechnika Śląska. Pasażerowie linii nr 5 i 9 nie odczują tych utrudnień. Ruch na tych liniach nie ulegnie zmianom.

W celu wdrożenia powyższej organizacji ruchu w niedzielę, 3 marca od godz. 13:30 do późnych godzin nocnych prowadzone będą prace przygotowawcze. W związku z powyższym tramwaje linii 6, 18 i 19 od strony Katowic i Rudy Śląskiej zakończą kursowanie na Placu Sikorskiego, a od strony Stroszka w rejonie przystanku Urząd Miasta. Na odcinku Bytom Urząd Miasta – Bytom Pl. Sikorskiego kursować będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

W drugim etapie prac w centrum Bytomia, w maju, modernizowana będzie ul. Katowicka. W tym wypadku również wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu tramwajowego, o których szczegółowo informować będziemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Prace remontowe w Bytomiu są elementem realizowanego przez Tramwaje Śląskie S.A. Projektu pn.: “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całość prac w centrum Bytomia wykona konsorcjum Skanska. Wartość tego zadania to blisko 6 mln zł netto.

Informacje o zmianach w organizacji ruchu tramwajowego przekazał dziennikarzom Prezes Tramwajów Śląskich S.A. Tadeusz Freisler i Dyrektor ds. Inwestycji Andrzej Bywalec, podczas zorganizowanej w bytomskim Magistracie konferencji prasowej z udziałem m.in. Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli i przedstawicieli wykonawcy – firmy Skanska.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies