Umowa podpisana. Prace na ul. Kościuszki w Katowicach ruszą w listopadzie

22.10.2013

Już w listopadzie rozpoczną się prace przy modernizacji torowiska na pierwszym odcinku ul. Kościuszki w Katowicach. W poniedziałek 21.10.2013 r. w siedzibie Tramwajów Śląskich S.A. w Chorzowie Batorym podpisano umowę z konsorcjum hiszpańskiej i polskiej jednostki firmy Balzola.

Umowa na przebudowę ul. Kościuszki w Katowicach jest przedostatnią,  podpisaną w ramach pierwszego etapu współfinansowanego przez Unię Europejską Projektu pn.: “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Zadanie objęte umową obejmuje dwa zakresy – modernizację torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej zleconą przez Tramwaje Śląskie S.A. oraz przebudowę infrastruktury, jezdni i chodników na zlecenie Urzędu Miasta w Katowicach. Za realizację zadań pn.: “Modernizacja torowiska tramwajowego wbudowanego w jezdnię ul. Kościuszki od Al. Górnośląskiej do wiaduktu kolejowego w Katowicach. Przebudowa sieci trakcyjnej” oraz “Modernizacja końcowego odcinka linii nr 6 i 16 w Katowicach Brynowie” odpowiadać będzie wybrane w postępowaniu przetargowym konsorcjum Balzola Polska Sp. z o.o.  i Construcctiones y Promociones Balzola. Ze strony wykonawcy umowę podpisał Aleksander Wilczewski, zaś Tramwaje Śląskie S.A. reprezentowali członkowie Zarządu – dyrektor naczelny Tadeusz Freisler i dyrektor wykonawczy Bolesław Knapik.

W trakcie uroczystości podpisania umowy Prezes Tramwajów Śląskich zwracał uwagę na duże znaczenie arterii dla mieszkańców: – Ulica Kościuszki to niezwykle ważna arteria, nie tylko dla Katowic, ale dla wszystkich podróżujących z centrum miasta w stronę południową - mówił Tadeusz Freisler i dodał: – Będzie to na pewno trudne zadanie, a wykonawca znajdzie się pod baczną obserwacją wszystkich korzystających z ulicy. Organizacja prac musi być zatem niezwykle sprawna.

- Mamy świadomość, że to newralgiczny punkt w centrum miasta - powiedział przedstawiciel konsorcjum Balzola. – Skierujemy wszystkie siły i środki, by utrzymać założoną rytmikę, terminowość i wysoki standard pracy. Mamy sporo doświadczeń zebranych na całym świecie, m. in. przy budowie metra w Bilbao w Hiszpanii czy kolei dużych prędkości na pograniczu Francji i Hiszpanii. Aglomerację Śląską również poznaliśmy już dobrze współpracując przy innych inwestycjach z firmą NDI - podkreślał Aleksander Wilczewski.

Podpisanie umowy daje zielone światło dla działań przygotowawczych do rozpoczęcia inwestycji. Będzie ona podzielona na etapy. Pierwsza część prac prowadzona będzie na odcinku od kinoteatru Rialto do pl. Miarki, bez samego placu. W trakcie prac ruch tramwajowy prowadzony będzie dwukierunkowo torem biegnącym ulicą Kochanowskiego. W początkowej fazie prac ma zostać utrzymany ruch samochodów osobowych ul. Kościuszki. Szczegółowa organizacja ruchu ustalona zostanie przed rozpoczęciem prac.

Wartość robót w zakresie Tramwajów Śląskich S.A. i Urzędu Miasta Katowice przekracza 25,3 mln złotych netto, z czego ponad 12 mln to wartość zadania tramwajowego. Przewidziany termin zakończenia całości prac to luty 2015 roku.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies