Katowice: wraca tramwaj do Brynowa

7.11.2014

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trzy miesiące trwała przerwa w ruchu tramwajowym do katowickiego Brynowa. W środę 12 listopada tramwaje znów pojadą – czasowo wyłączoną linią – od pl. Miarki do pętli w Brynowie. Dwa dni wcześniej, nastąpi kilkugodzinna przerwa w ruchu między Rynkiem a pl. Miarki.

Prace modernizacyjne na ul. Kościuszki w Katowicach są już na tyle zaawansowane, że możliwe jest wznowienie ruchu tramwajowego. – Bardzo zależało nam na tym, by przed nadejściem jesiennej pluchy zapewnić pasażerom komunikację tramwajową na połączeniu Katowic i Sosnowca oraz do Brynowa. To pierwsze udało się zrealizować 31 października, to drugie stanie się faktem 12 listopada – podkreśla rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada. Do tej pory, wykonująca prace firma Balzola gruntownie przebudowała układ torowy na odcinku ul. Kościuszki od wiaduktu PKP przy Kinoteatrze Rialto do skrzyżowania z ul. Szeligiewicza oraz torowisko wydzielone od ul. Szeligiewicza do wiaduktu nad autostradą A4. Wykonawca przebudował też węzeł drogowy na Brynowie, gdzie – w miejscu linii jednotorowej – wybudował dwutorowy fragment linii do pętli. Powstała już także część nowych platform przystankowych, a prace wykończeniowe na pozostałych będą sukcesywnie prowadzone. Także zakres sieciowy zrealizowany został w takiej części, że możliwe jest wznowienie ruchu tramwajowego. Konieczne jest jednak podłączenie nowej sieci na ul. Kościuszki do układu przy pl. Miarki. – Wykonawca dokona podłączenia energetycznego w poniedziałek 10 listopada, co spowoduje tego dnia kilkugodzinną przerwę w ruchu tramwajów od Rynku do pl. Miarki. Termin tych prac wybraliśmy nieprzypadkowo, licząc, że właśnie w poniedziałek, ze względu na długi weekend ruch pasażerski będzie znacznie mniejszy, niż na co dzień – wyjaśnia Andrzej Zowada.

W związku z zaplanowanymi pracami, w poniedziałek 10.11.2014 r. w godzinach od 8:00 do 15:00 wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu:

  • Tramwaje linii nr 6 kursować będą na trasie: Bytom Politechnika Śląska – Katowice pl. Wolności.
  • Tramwaje linii nr 16 kursować będą na trasie: Katowice pl. Alfreda – Katowice
    pl. Wolności.

SZCZEGÓŁOWA INFORMACJA O ORGANIZACJI RUCHU TRAMWAJÓW OD 12 LISTOPADA ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ KZK GOP.

Modernizacja katowickiej ul. Kościuszki postępuje zgodnie z harmonogramem. Poza zakresem tramwajowym firma Balzola, na zlecenie katowickiego Magistratu realizuje zakres drogowy inwestycji. Zgodnie z zapisami umowy całość prac ma zostać zakończona do 21 lutego 2015 r. Prace są elementem Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt części tramwajowej to niespełna 10 mln zł netto.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies