Szopka w tramwaju po raz trzynasty

15.12.2014

Tradycyjnie, w okresie świątecznym na torach w miastach Śląska i Zagłębia pojawi się zabytkowy tramwaj, w którym zostaną zaprezentowane eksponaty związane z Bożym Narodzeniem. „Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim” odbędzie się już po raz trzynasty, a mobilną ekspozycję będzie można zwiedzać od 16 grudnia do 6 stycznia.

Świąteczny tramwaj wyruszy w trasę we wtorek 16 grudnia. W zabytkowym wagonie typu N będzie można zobaczyć monumentalną szopkę z kilkudziesięcioma figurami wykonanymi ręcznie przez Józefa Szypułę z Czechowic-Dziedzic, anioły autorstwa Antoniego Mazura z Zawoi i Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej oraz kostiumy i rekwizyty kolędników. Pasażerowie będą mieli okazję przyjrzeć się także archiwalnym fotografiom i pocztówkom bożonarodzeniowym. – Cieszymy się, że współpraca Tramwajów Śląskich, KZK GOP i Muzeum Śląskiego owocuje kolejną bożonarodzeniową wystawą – mówi rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada.

W radosną atmosferę świętowania pasażerów świątecznego tramwaju wprowadzą także żywe choinki przystrojone tradycyjnymi ozdobami wykonanymi ze słomy, bibuły, wiórów drzewnych i opłatków.  Mobilna wystawa pojawi się w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, a także w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Wystawę będzie można zwiedzać od 16 grudnia do 6 stycznia na wybranych przystankach lub – dzięki współpracy z KZK GOP – odbyć niecodzienną, bezpłatną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów.


ROZKŁAD JAZDY ŚWIĄTECZNEGO TRAMWAJU

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy z Muzeum Śląskim” zostały bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców naszego regionu, którzy wraz z rodzinami chętnie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas ostatniej akcji wystawę zwiedziło około 4500 osób. Kolejna edycja ekspozycji prezentowanej w świątecznym tramwaju ma przekonać mieszkańców regionu do bezpośredniego, otwartego obcowania ze sztuką i kulturą mającą korzenie w naszym codziennym życiu, tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych. Wystawa skierowana jest nie tylko do zainteresowanych historią i obyczajowością Bożego Narodzenia, lecz do wszystkich, którzy zechcą poczuć atmosferę tych niezwykłych świąt.


Autorzy projektu: Krzysztofa Frankowska-Piechowicz, Leszek Jodliński

Realizacja: Beata Bieniek, Danuta Piękoś

Kurator ekspozycji oraz autor scenariusza: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
Aranżacja: Mariusz Paluchiewicz, Barbara Skrzeczek

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies