Znaczące zmiany w kursowaniu tramwajów w trzech miastach

4.01.2019

Katowicki Brynów, sosnowiecka Nowa Pogoń, świętochłowickie Piaśniki – prowadzone w tych miejscach prace budowlane spowodują w najbliższych dniach znaczące zmiany w organizacji ruchu tramwajowego.Świętochłowice

Najkrótsza zmiana związana jest z modernizacją torowiska wzdłuż ul. Bytomskiej w Świętochłowicach. Tu w weekend 12-13.01.2019 r. ruch tramwajów zostanie zawieszony. Wykonawca robót będzie przekładał rozjazdy technologiczne, żeby od poniedziałku tramwaje mogły zacząć kursowanie po nowym torze, a prace mogły się rozpocząć na torze dotychczas eksploatowanym. W związku z tym od godz. 6:00 w sobotę 12.01.2019 r. do godz. 3:45 w poniedziałek 14.01.2019 r. nastąpi zmiana organizacji ruchu tramwajowego:

 • tramwaje linii nr 7 będą kursować w relacji: Katowice Zawodzie zajezdnia – Chorzów Batory zajezdnia,
 • tramwaje linii nr 17 będą kursować w relacji: Ruda Śląska Chebzie pętla – Łagiewniki Targowisko – Bytom pl. Sikorskiego,
 • uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-7, kursując w relacji: Bytom Łagiewniki Targowisko – Chorzów Batory zajezdnia.

Katowice

Już w piątek 11.01.2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu tramwajów wzdłuż ul. Kościuszki w Katowicach. – W związku z rozpoczęciem na pętli Brynów prac budowlanych węzła przesiadkowego, konieczna będzie zabudowa rozjazdu technologicznego i budowa tymczasowego peronu w rejonie wiaduktu kolejowego przed pętlą. Dzięki temu będziemy mogli wozić pasażerów do i z Brynowa wagonami dwukierunkowymi – podkreśla rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada. W związku z tym:

 • w piątek od godz. 21:00 i w sobotę (11 i 12.01.2019 r.)  tramwaje linii nr 6, 14 i 16 będą kończyć swoje kursy na pl. Miarki,
 • na ten czas uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-16, kursująca w relacji Katowice pl. Wolności – Brynów Kościuszki,
 • w sobotę 12.01.2019 r. nie będzie kursować linia nr 0 a od tego dnia do odwołania zawieszona zostanie linia nr 33.

Dzięki zabudowaniu rozjazdu technologicznego i ustawieniu tymczasowego peronu Brynów Huberta, od niedzieli 13.01.2019 r. organizacja ruchu tramwajowego będzie wyglądać w sposób następujący:

 • tramwaje linii nr 6 i 14 będą kończyć kursy na pl. Miarki,
 • tramwaje linii nr 16 będą kursować w relacji: Katowice Słoneczna pętla – Brynów Huberta,
 • tramwaje linii nr 36 będą kursować w relacji: Katowice Zawodzie zajezdnia – Brynów Huberta.

Sosnowiec

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu prac modernizacyjnych torowiska w ciągu ulic Mariackiej i Żeromskiego, uniemożliwiających kursowanie tramwajów, przez najbliższe 2 miesiące wstrzymany zostanie ruch tramwajów na tym ciągu. Spowoduje to szereg zmian w organizacji komunikacji tramwajowej. Od poniedziałku 14.01.2019 r.:

 • tramwaje linii nr 21 będą kursować w relacji: Tworzeń Huta Katowice – Będzin Cmentarz Komunalny,
 • tramwaje linii nr 24 będą kursować w relacji: Konstantynów Okrzei – Milowice Pętla (wyjazd z zajezdni Zawodzie),
 • tramwaje linii nr 15, 26 i 27 będą kursować w dotychczasowych relacjach, z wyjazdami z zajezdni Katowice Zawodzie (zmiana tras pojedynczych kursów wyjazdowych i zjazdowych),
 • tramwaje linii nr 42 będą kursować w stałej relacji wg zmienionego rozkładu (zwiększenie częstotliwości kursowania),
 • uruchomiona zostanie tymczasowa linia nr 44 kursująca w relacji: Będzin Osiedle Zamkowe – Będzin Cmentarz Komunalny.

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi autobusową komunikację zastępczą, oznaczoną jako T-21, kursującą w relacji okrężnej: Będzin Cmentarz Komunalny – Pogoń Klub Kiepury –  Sosnowiec Dworzec PKP – Sosnowiec Ostrogórska – Sosnowiec aleja Zwycięstwa – Pogoń Kościół – Będzin Cmentarz Komunalny, z częstotliwością co 10 minut. Linia obsługiwać będzie wszystkie przystanki autobusowe znajdujące się na trasie przejazdu.

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Wykonawcę prac w dzielnicy Nowa Pogoń przyjęliśmy, że powyższe zmiany obowiązywać będą do 20 marca. Mamy nadzieję, że realizacja robót – tak jak dotychczas – przebiegać będzie zgodnie z harmonogramem i za 2 miesiące tramwaje będą mogły wrócić na swoje stałe trasy i wykonawca zgłosi budowę do odbioru – zaznacza rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada.

W ramach zadania pn. „Przebudowa torowiska w jezdni w ciągu ul. Mariackiej i ul. Żeromskiego w Sosnowcu” modernizowany jest odcinek dwutorowej linii tramwajowej od przystanku Pogoń Kościół na ul. Nowopogońskiej do rozjazdu torowego na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i 3 Maja w rejonie wiaduktu kolejowego. To około 1700 metrów toru pojedynczego. Generalnym wykonawcą prac zleconych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. jest krakowska firma TOR-KRAK Sp. z o.o. Zadanie jest elementem „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies