Tramwaje elektryczne jeżdżą już 115 lat

2.10.2013

We wtorek 1 października Tramwaje Śląskie obchodziły 115 rocznicę uruchomienia pierwszej linii tramwaju elektrycznego. I choć tramwaje na Górnym Śląsku kursowały już wcześniej, to właśnie elektryfikacja była zdarzeniem przełomowym. Z tej okazji zapraszamy do zwiedzenia wystawy fotograficznej w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich.

Na Górnym Śląsku pierwszy tramwaj o napędzie elektrycznym ruszył dokładnie w sobotę 1 października 1898 roku. Inauguracyjny przejazd elektrycznego tramwaju odbył się na trasie z katowickiego Rynku przez Wełnowiec do Siemianowic Śląskich. Ówczesny tramwaj znacznie różnił się od pociągów współczesnych, stał się jednak synonimem zmian. Pod koniec XIX wieku elektryfikacja komunikacji tramwajowej była nowością, która jednak szeroko wlewała się do miast w całej Europie. Elektryczny napęd wagonów tramwajowych sprawdzał się znakomicie, szybko wypychając z ulic miast tramwaje konne i parowe.

O tym fakcie dziś przypomina specjalny tramwaj ozdobiony hasłem “Tramwajem naturalnie! Od zawsze”. To druga odsłona kampanii przygotowanej przez Tramwaje Śląskie S.A., mającej na celu zachęcenie mieszkańców Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej do korzystania z komunikacji tramwajowej. Wybór tramwaju jest bowiem naturalny, m.in. ze względu na jego walory ekologiczne, praktyczne i historyczne. Kampania “Tramwajem naturalnie! Od zawsze” przypomina, że przez 115 lat tramwaje wrosły w krajobraz miast Aglomeracji, będąc przez dziesięciolecia kręgosłupem systemu komunikacji publicznej.

Do 115-lecia uruchomienia pierwszej linii tramwaju elektrycznego na Górnym Śląsku nawiązuje również wystawa archiwalnych zdjęć, przygotowana przez Jakuba Halora we współpracy z Tramwajami Śląskimi. Wystawa jest fotograficzną dokumentacją linii tramwajowych funkcjonujących w miastach Górnego Śląska i Zagłębia, opierając się głównie na unikatowych kolorowych fotografiach wykonanych w latach 70 XX wieku przez Hansa Oerlemansa. Wystawę pt. „115-lecie elektrycznej komunikacji tramwajowej na Górnym Śląsku” oglądać można w Galerii “Po schodach” Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Wernisaż wystawy odbył się w środę 25 września.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies