Świąteczny tramwaj ruszy w trasę

12.03.2013

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, a na tory Aglomeracji, tradycyjnie już, wyjedzie świąteczny tramwaj specjalny z wystawą przygotowaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach. Mobilną wystawę będzie można zwiedzać w dziewięciu miastach od 12 marca.

Wielkanocna odsłona akcji Świąteczna Jazda z Muzeum Śląskim jest jubileuszową, dziesiątą jej edycją. Mobilna wystawa wkomponowana została we wnętrze zabytkowego wagonu typu N. Specjalny tramwaj zawita do Bytomia, Katowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi.

W świątecznym tramwaju znajdziemy m.in. postać Chrystusa Zmartwychwstałego – rzeźbę Kazimierza Pietraszko z Buczkowic w otoczeniu wiosennych symboli życia. W radosną atmosferę wiosennego świętowania wprowadzą również rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej przedstawiające ptaki, zające, baranki, rzeźbione jajka wielkanocne oraz barwne kwiaty. Ekspozycję uzupełniają fotografie przedstawiające zwyczaj święcenia palm i pokarmów w Niegowonicach, Ustroniu Polanie, Żarkach oraz w Gliwicach.

Kolejna edycja ekspozycji prezentowanej w świątecznym tramwaju ma przekonać mieszkańców regionu do bezpośredniego, otwartego obcowania ze sztuką i kulturą mającą korzenie w naszym codziennym życiu, tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych. Wystawa skierowana jest nie tylko do tych, którzy zainteresowani są obyczajowością, historią i zwyczajami Wielkiej Nocy, lecz także do osób, które w ferworze przedświątecznego szaleństwa będą mogły zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę świąt.

Wszystkich chętnych do zwiedzenia mobilnej wystawy Muzeum Śląskiego zapraszamy do zapoznania się z poniższym rozkładem jazdy.

ROZKŁAD JAZDY ŚWIĄTECZNEGO TRAMWAJU

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies