Pierwszy Moderus Alfa z Chorzowa gotowy

14.05.2013

Pod koniec ubiegłego tygodnia przeszedł wszystkie niezbędne testy i badania, i został dopuszczony do ruchu. Pierwszy skład wagonów 105 N zmodernizowanych przez chorzowski Zakład Usługowo Remontowy do standardu Moderusa Alfa, na przełomie maja i czerwca wyjedzie na tory.

W Zakładzie Usługowo Remontowym trwają prace modernizacyjne wagonów 105 N realizowane w ramach Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Nowe życie w chorzowskim Zakładzie otrzyma 30 wagonów. Kolejnych 45 sztuk zmodernizowanych zostanie przez konsorcjum Modertrans z Poznania i MPK Łódź. Do końca 2014 roku na torach Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej kursować będzie zatem 75 wagonów w standardzie Moderusa Alfa.

Pierwszy skład zmodernizowany w ZUR trafił już do Rejonu nr 4 w Gliwicach. Tam rozpoczęło się szkolenie motorniczych, które potrwa do końca maja. Na przełomie maja i czerwca skład o numerach 653 i 654 wyjedzie na tory. Zanim jednak opuścił Chorzów przeszedł pozytywnie wszystkie testy i badania, a ostatniego odbioru dokonał Zarząd Tramwajów Śląskich S.A.

Zmodernizowane tramwaje z poprzednikami łączy w zasadzie tylko sylwetka. Nowy jest system napędowy – cichy i energooszczędny. Specjalny system pozwala odzyskiwać energię podczas hamowania i przekazuje ją z powrotem do sieci. Zmodernizowany tramwaj lepiej poradzi sobie z tzw. “śliską szyną” dzięki zastosowaniu piasecznic – urządzeń sypiących piasek na szyny bezpośrednio przed kołami. Nowe, ciche są również mechanizmy otwierania drzwi, wyposażone w system zabezpieczenia pasażera przed przychwyceniem. Ponadto wagony są monitorowane, kabina motorniczego jest klimatyzowana a siedziska zostały obite materiałem z wzorem wybranym przez pasażerów w internetowym głosowaniu.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies