Od soboty ul. 3 Maja w Katowicach będzie zamknięta dla tramwajów

5.08.2013

Uwaga! Spore zmiany czekają pasażerów tramwajów w centrum Katowic. Od soboty 10.08.2013 r. do odwołania tramwaje nie będą kursować ulicą 3 Maja. Zawieszenie ruchu jest konieczne, by Wykonawca mógł przebudować skrzyżowanie z ul. Słowackiego i w połowie września oddać ul. 3 Maja do użytku.


- Zależy nam na tym, by remont ul. 3 Maja zakończyć jak najszybciej. Chcemy, by zakończenie prac na tej handlowej ulicy nastąpiło w połowie września, kiedy planowane jest otwarcie Galerii Katowickiej – wyjaśnia rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada. W związku z tym konieczne jest zawieszenie ruchu tramwajów a także spore ograniczenie ruchu na ul. Słowackiego. Od soboty 10.08.2013 r. czasowo wstrzymany zostanie ruch tramwajów ul. 3 Maja, a co za tym idzie:

  • tramwaje linii nr 13 kursować będą w relacji Siemianowice Śląskie pl. Skargi – Katowice pl. Miarki
  • tramwaje linii nr 20 kursować będą w relacji Szopienice Pętla – Brynów Pętla,
  • tymczasowo przywrócona zostanie linia nr 37 kursująca na trasie Katowice Sobieskiego – Chorzów Ratusz, zastępując na tej trasie linie nr 13 i 20,
  • na wyłączonym odcinku KZK GOP zapewni autobusową komunikację zastępczą oznaczoną jako T-20, kursującą z 10-minutową częstotliwością.

Zmiany odczują również pasażerowie autobusów dojeżdżających do katowickiego dworca kolejowego. Zamknięte dla ruchu pojazdów powyżej 3,5 tony zostanie skrzyżowanie ul. Słowcakiego i 3 Maja. – Jest to konieczne ze względu na fakt, iż jest to skrzyżowanie o dużym natężeniu ruchu autobusowego i tramwajowego, a co za tym idzie sporym obciążeniu. Chcemy, by podbudowa oraz płyta betonowa, na której położymy nowe torowisko było budowane nie etapami, lecz w całości, co zapewni odpowiednią sztywność i dłuższą żywotność skrzyżowania – wyjaśnia Zowada. Na skrzyżowaniu Wykonawca wytyczy jednak wąski pas jezdni dla samochodów osobowych, dzięki któremu okoliczni mieszkańcy i właściciele punktów usługowych będą mogli dojechać do swoich miejsc pracy i zamieszkania.

Remont ulicy 3 Maja jest częścią realizowanego przez Tramwaje Śląskie S.A. Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Realizacja podzielonego na dwa etapy zadania w ul. 3 Maja rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku. Wartość prac wykonywanych przez konsorcjum firm NDI S.A. oraz Construcciones y Promociones Balzola Saciedad Anonima sięga blisko 11 mln zł.

Jednocześnie z pracami torowymi, na zlecenie Urzędu Miasta w Katowicach trwa gruntowny remont ulicy wraz z wymianą sieci podziemnych, nawierzchni, budową peronów przystankowych i małą architekturą. Zakończenie prac pierwotnie zaplanowano na koniec września, ale dzięki zawieszeniu ruchu tramwajowego i zamknięciu skrzyżowania z ul. Słowackiego prace mają się zakończyć 2 tygodnie przed terminem.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies