Bana w rytmie bluesa jeździła w Bytomiu

12.09.2013

“Blues mieszka w Polsce” – śpiewał przed laty Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa. Skoro tak, to jego małą ojczyzną zapewne jest Śląsk. To właśnie stąd pochodzi wielu wybitnych bluesmanów, to tu odbywa się największy festiwal – Rawa Blues, to wreszcie tu blues zagląda nawet do tramwaju. 7 września w Bytomiu kursowała Blues Bana, a w niej… 30 muzyków!


Pomysłodawcą projektu Blues Bana – Bytomski Tramwaj Bluesowy jest grupa śląskich muzyków z Krzysztofem Wydro na czele. Miejscem tego nietypowego występu był zaś kursujący ul. Piekarską w Bytomiu zabytkowy tramwaj linii nr 38. To w nim w sobotę 7 września w jam session udział wzięło około 30 muzyków, którzy zmieniając się w trakcie jazdy, zafundowali pasażerom pięciogodzinny koncert bluesowych improwizacji. Zdaniem Krzysztofa Wydro koncert w tramwaju to świetny sposób promocji muzyki bluesowej, a dla samych muzyków okazja do wyjścia z klubów, w których grają na co dzień i trafienie do szerszego grona słuchaczy. – Koncert udał się znakomicie czego najlepszym dowodem były tłumy pasażerów jadących i słuchających naszej muzyki - mówi Krzysztof Wydro i dodaje, że najlepiej sprawdzić to samemu, oglądając filmy z tego wydarzenia w serwisie YouTube.


Projekt Blues Bana to nie pierwsze – i zapewne nie ostatnie – tego typu wydarzenie w tramwaju. Tydzień wcześniej, bytomski tramwaj nr 38 gościł zespoły Patrick the Pan oraz Jeffrey Lewis&The Rain. Nagranie z występu w tramwaju tej pierwszej grupy zobaczyć można w serwisie YouTube. Akustyczne koncerty zespołów były zapowiedzią organizowanego przez Bytomskie Centrum Kultury cyklu koncertów pod hasłem “Tylko NIE Bytom!”. Myślą przewodnią całego cyklu jest współpraca twórców zagranicznych z rodzimymi oraz konfrontacje doświadczeń, które być może zaowocują dalszą współpracą w przyszłości. Stąd też w tramwaju zagrały zespoły z Polski i USA.Warto przypomnieć, iż wcześniej w zabytkowym tramwaju z recitalem wystąpił m.in. Zbigniew Wodecki i Big Silesian Band. Na tym, historia muzyki granej na żywo w tramwaju zapewne się nie skończy.


 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies