Pierwszy nowy wagon już na Śląsku

12.11.2013

W miniony weekend pierwszy – z zamówionych trzydziestu – nowy niskopodłogowy tramwaj z firmy Pesa Bydgoszcz S.A. został dostarczony do Tramwajów Śląskich. Tramwaj na razie będzie przechodził testy homologacyjne, a opinii publicznej zaprezentowany zostanie 22 listopada 2013r. w trakcie uroczystych obchodów 115-lecia elektrycznej komunikacji tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej.

Produkcja pierwszego wagonu trwała około dwóch miesięcy – miesiąc w hali konstrukcji stalowych i miesiąc w hali montażowej. Wcześniej inżynierowie Pesy i Tramwajów Śląskich ściśle współpracowali przy opracowaniu specyfikacji wagonu, dopasowując go do specyfiki sieci tramwajowej w miastach Śląska i Zagłębia. Przy produkcji wagonu pracuje około 200 osób, montując w wagonie m.in. blisko 17 kilometrów przewodów! Po zabudowaniu wszystkich elementów, jeszcze w bydgoskiej fabryce wagon przeszedł szereg badań i testów, a wśród nich test diagnostyczny instalacji elektrycznej pojazdu, który w ciągu 2-3 godzin sprawdza aż 5 tysięcy punktów pomiarowych oraz test szczelności poszycia, dachu i wielu elementów zewnętrznych w tzw. deszczownicy. Po przejściu wszystkich badań wagon został wciągnięty na specjalną naczepę samochodu ciężarowego i w ten sposób przewieziony na Śląsk.

Trzyczłonowy tramwaj z rodziny Pesa Twist typ 2012N ma 32 metry długości i 2,4 metra szerokości. Do wnętrza prowadzi siedmioro drzwi, z czego 5 jest dwustrumieniowych a 2 jednostrumieniowe. Pojazd jest w 73% długości niskopodłogowy. Napęd zapewniają silniki asynchroniczne zasilane falownikami o mocy 4×105 kW. Wagon wyposażony jest m.in. w sterowanie mikroporcesorowe, układ antypoślizgowy, system rekuperacji energii (odzyskiwanie energii w trakcie hamowania) oraz akumulatory, pozwalające na poruszanie się przy braku napięcia w sieci trakcyjnej.

Zakup 30 nowych niskopodłogowych tramwajów jest elementem wartego ponad 800 mln złotych Projektu pn.: “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Zakup wagonów to zadanie nr 64, którego wartość wynosi 164,7 mln złotych netto. Wyłoniony w drodze postępowania przetargowego wykonawca – firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. – zgodnie z umową dostarczy wszystkie 30 wagonów do 28.11.2014 roku. Część wagonów stacjonować będzie w zajezdni Rejonu nr 1 w Będzinie, a część w zajezdni Rejonu nr 2 w Katowicach Zawodziu.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies