Przebudowa linii Katowice – Sosnowiec. Ruch tramwajów zawieszony!

6.03.2014

Prace przy modernizacji linii tramwajowej w ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach wkraczają w kolejną fazę, która wymaga zawieszenia ruchu tramwajowego. To samo dotyczy przebudowy ul. Sosnowieckiej w Katowicach i Sobieskiego w Sosnowcu. Od soboty 8.03.2014 r. przez kilka miesięcy przez Szopienice do Sosnowca i Mysłowic tramwaje nie pojadą.

Wbrew wcześniejszym informacjom tramwajem do Szopienic nie będzie można dojechać nawet od strony Mysłowic. Linia nr 14 miała być obsługiwana dwukierunkowym taborem typu Pt 8 w części swojej trasy.  – Zdecydowaliśmy jednak, że lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie komunikacji zastępczej na linii 14 aż do Mysłowic, by zmniejszyć liczbę przesiadek pasażerom podróżującym między Mysłowicami a Katowicami - wyjaśnia rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada.

W ul. Obrońców Westerplatte zmieniana jest geometria torów. Nowy tor przecina się ze starym, którym dotychczas prowadzona była komunikacja, zatem zatrzymanie ruchu jest niezbędne. Prace torowe ruszą także na ul. Sosnowieckiej w Katowicach i ul. Sobieskiego w Sosnowcu, rozpocznie się również przebudowa mostu tramwajowego nad Brynicą. Zawieszenie ruchu linii nr 14 umożliwi także przystąpienie już teraz do przebudowy rozjazdu linii nr 14 i 15.

W związku z tymi pracami od soboty 8.03.2014 r. obowiązywać będzie nowa organizacja ruchu tramwajowego:

  • linia nr 14 zostanie zawieszona,
  • tramwaje linii nr 15 kursować będą na trasie: Zagórze pętla – Milowice pętla,
  • tramwaje linii nr 35 kursować będą na trasie: Zawodzie pętla – Katowice pl. Miarki,
  • tramwaje linii nr 36 kursować będą na trasie: Zawodzie pętla – Katowice Brynów pętla,
  • uruchomiona zostanie autobusowa linia nr 914 kursująca na trasie: Zawodzie pętla – Mysłowice Dworzec PKP przez Wilhelminę Skrzyżowanie, Szopienice Kościół, Mysłowice Szpital,
  • uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-14 (kursująca na trasie: Zawodzie pętla – Szopienice Osiedlowa) i T-15 (kursująca na trasach: Zawodzie pętla – Szopienice Wodociągi oraz Zawodzie pętla – Milowice Centrum Handlowe).

- Ze względu na to, że z pętli w Zawodziu autobusy T-15 odjeżdżać będą w dwóch kierunkach apelujemy do pasażerów, by zwracali uwagę na tablice kierunkowe - mówi Andrzej Zowada. Szczegółowe informacje o przebiegu tras autobusów zastępczych można znaleźć na stronie internetowej KZK GOP.

Na styku katowickich Szopienic z Sosnowcem realizowane są trzy zadania inwestycyjne w ramach dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej Projektu pn.: “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Roboty w ul. Obrońców Westerplatte powinny zakończyć się w połowie lipca 2014 r. Ich wartość to niespełna 7 mln. zł. netto.

Dwa kolejne zadania to połączenie Katowic z Sosnowcem na linii nr 15. Zadanie po stronie Katowic warte jest blisko 12 mln. zł. netto, a po stronie Sosnowca o 3,5 mln. zł. netto więcej. Prace przy modernizacji linii 15 w tym miejscu potrwają do końca bieżącego roku. Ruch tramwajowy będzie przywracany sukcesywnie, w miarę postępu robót.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies