Nowe Twisty już wożą pasażerów

14.05.2014

W środę 14.05.2014 r. nowe wagony typu Pesa Twist Step 2012N rozpoczęły pracę przewozową. Pierwsi pasażerowie wsiedli do wagonu o godz. 4:53, kiedy pierwszy wagon obsługujący linię nr 35 wyruszył z przystanku Zawodzie zajezdnia. Dzień wcześniej nowe tramwaje zostały uroczyście wprowadzone do ruchu liniowego, wykonując przejazd inauguracyjny.

Wtorek 13.05.2014 r. był dla Tramwajów Śląskich dniem historycznym. – Takich dni w najnowszej historii naszej firmy było niewiele - mówił prezes Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. Tadeusz Freisler: – Po raz pierwszy od 2001 roku wprowadzamy do ruchu liniowego zupełnie nowe tramwaje. Poprzednio były to Citadisy 116 Nd, czyli popularne Karliki, dziś jest to Pesa Twist, w wersji dla Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. W momencie kulminacyjnym z wnętrza hali głównej najpierw dochodziło tylko światło reflektorów, które przebijało się przez sztuczną mgłę. Po chwili główny bohater wtorkowej uroczystości stał już w pełnej krasie przed halą, gdzie głos zabrał Przewodniczący Rady Nadzorczej Tramwajów Śląskich S.A. Prezydent Katowic Piotr Uszok: – Dziś zmienia się komunikacja tramwajowa. Chcemy, żeby tramwaje jeździły szybko, ale do tego potrzebna jest współczesna technika.

W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak, Przewodniczący KZK GOP Roman Urbańczyk, Prezydenci i Wiceprezydenci miast Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej, przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych, szefowie firm i przedsiębiorstw komunikacyjnych z całego kraju. Nie zabrakło także członka Zarządu firmy Pesa Bydgoszcz S.A. Marcina Jędryczki: – Jesteśmy dumni, że nasz produkt będzie woził pasażerów na Śląsku i w Zagłębiu. Budujemy tramwaje po to, by służyły przez 30 i więcej lat, i jestem przekonany, że Twist przez te lata będzie spełniał oczekiwania pasażerów. Zanim wagony ruszyły w inauguracyjną trasę, Wikariusz Archidiecezji Katowickiej Ksiądz Prałat Grzegorz Olszowski dokonał poświęcenia tramwajów, błogosławiąc wszystkim pracownikom obsługującym nowy tabor oraz jego przyszłym pasażerom.

Każdy z 30 Twistów w barwach Tramwajów Śląskich będzie miał swoje imię. Na 12 wagonach, którymi w tej chwili dysponuje Spółka, imiona już widnieją. Są śląskie: Barbórka, Bercik, Cila czy Pyjter, ale także polskie: Bolek, Heniek czy Jadzia. – To mieszkańcy w głosowaniu internetowym wybrali nazwy dla wagonów - przypomniał Prezes Tadeusz Freisler.

W pierwszy kurs z Zawodzia do placu Wolności i z powrotem wyruszyły dwa wagony – Andzia i Bercik. Wszystkich pasażerów przywitał znany głos, który będzie towarzyszył pasażerom Twistów codziennie. – Wito Wos Joanna Bartel. Bardzo sie ciesza, że byda podróżować z Wami, ino że Wy musicie skasować bilet, a mój głos jedzie na gapa. Przyjemnej podróży! W ten sposób rozwiana została ostatnia niewiadoma – kto będzie w Twistach zapowiadał przystanki. – Współpraca z Panią Bartel to była czysta przyjemność. Przystała na naszą propozycję bez mrugnięcia okiem i zgodziła się nagrać zapowiedzi społecznie – podkreślił rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada.

Twisty w Tramwajach Śląskich zadebiutowały i od środy 14.05.2014 r. obsługują linię nr 35 od zajezdni w Zawodziu do pl. Wolności. Wagon ma 32 metry długości, 2,4 metra szerokości, 7 drzwi. Jednorazowo może zabrać 236 pasażerów, z czego 77 na miejscach siedzących.

Zakup wagonów Pesa Twist jest elementem realizowanego przez Tramwaje Śląskie S.A. Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. W ramach umowy Pesa Bydgoszcz S.A. dostarczy 30 wagonów. Koszt tego zadania to 164,7 mln zł netto.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies