Komputerowy tramwaj w Noc Muzeów

15.05.2014

Mieliście kiedyś okazję bawić się zabytkowym komputerem siedząc w zabytkowym tramwaju? Pewnie nie. Taką możliwość da specjalny komputerowy tramwaj, który z okazji Nocy Muzeów wyjedzie na trasę między Katowicami a Chorzowem.

17.05.2014 r. niepowtarzalny, jedyny w taborze Tramwajów Śląskich wagon typu 13N z 1967 roku pojawi się na trasie między katowickim pl. Wolności a przystankiem Metalowców w Chorzowie przejeżdżając m.in. przez katowicki i chorzowski rynek. – Tramwaj został sprowadzony z Warszawy we wrześniu ubiegłego roku, a swój oficjalny debiut na torach w naszej Aglomeracji miał w czasie Dnia Otwartego Zajezdni w Bytomiu Stroszku 21 września 2013 r. Na razie na torach pojawia się rzadko, zawsze jako pojazd specjalny i tym razem, będzie podobnie – mówi prezes Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Jakub Drogoś. Klub mocno zaangażował się w odrestaurowanie wagonu, a klubowicze będą jeździć wagonem także w Noc Muzeów.

- Po raz kolejny Tramwaje Śląskie angażują się w Noc Muzeów, tym razem jednak postanowiliśmy uruchomić wagon, który nie tylko będzie kursować w pobliżu placówek biorących udział w akcji, ale sam będzie jeżdżącym muzeum – mówi rzecznik tramwajowej spółki Andrzej Zowada. Co zatem znajdzie się w wagonie? – Porozumieliśmy się z Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach i wspólnie przygotowaliśmy tramwaj komputerowy. W wagonie będą trzy stanowiska komputerowe, na których stanie zabytkowy już sprzęt informatyczny. Zabytkowy, ale działający, więc każdy chętny będzie mógł zasiąść przed monitorem i w ten sposób przenieść się w wirtualny świat – taki, jakim był 20-30 lat temu – dodaje Zowada.

Przedstawiciele Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w trakcie jazdy będą opowiadać o sprzęcie znajdującym się w wagonie, ale także o zbiorach, którymi dysponuje Muzeum. – Nasze zbiory liczą ponad 2000 urządzeń, z których znaczna część jest w pełni sprawna. W Noc Muzeów zapraszamy od 17:30 do 1:30 w nocy do naszej starej siedziby w Katowicach Szopienicach. Atrakcji – nie tylko komputerowych – nie zabraknie - zachęca Krzysztof Chwałowski, jeden z założycieli Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

Specjalny komputerowy wagon kursować będzie w sobotę 17.05.2014 r. od  godziny 15:00 do 20:00 między katowickim placem Wolności a przystankiem Chorzów Metalowców.

Szczegółowy rozkład jazdy znaleźć można tutaj.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies