Linia nr 7 wraca do Łagiewnik

26.06.2014

Po blisko sześciu latach przerwy tramwaj linii nr 7 znów będzie kursować przez Łagiewniki! Zakończyła się odbudowa fragmentu linii od Łagiewnik Targowiska do Zamłynia i od niedzieli 29.06.2014 r. po nowym torowisku będzie prowadzony ruch tramwajowy.

Historia linii w Łagiewnikach jest długa i ciekawa. Torowisko służyło pasażerom tramwajów od 1901 roku. Powstało jako wąski tor, po 1922 roku prowadziło przez polsko-niemiecką granicę, później zostało przekute w tor normalny, a w 2008 roku zostało zamknięte i w trakcie przebudowy ul. Łagiewnickiej rozebrane.

Spółka Tramwaje Śląskie postawiła sobie za cel odbudowę zlikwidowanej linii. Udało się, głównie dzięki Projektowi pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Plac budowy został przekazany firmie Skanska w maju 2013 r., a po roku 2,5 kilometrowy odcinek dwutorowej linii był niemal gotowy. W ostatnim miesiącu trwały prace wykończeniowe i przygotowawcze do uruchomienia ruchu liniowego.

W niedzielę 29.06.2014 r. nowe torowisko będzie już wykorzystywane przed dwie linie: 5 i 7. Linia nr 5 kurować będzie z Zabrza Zaborza, przez Łagiewniki do Chorzowa Ratusza. Linia nr 7 będzie obsługiwać trasę z Katowic Zawodzia przez Łagiewniki do pętli w Zabrzu Biskupicach długości ponad 25 km! – W związku z tym, że prowadzone są prace na ul. Jagiellońskiej oraz pod wiaduktem na Zamłyniu, linia nr 7 na razie nie może dojeżdżać do placu Sikorskiego. Docelowo jednak “siódemka” ma wrócić na swoją starą trasę – zaznacza rzecznik spółki Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada.

Rozkłady jazdy są już przygotowane i od niedzieli prowadzony będzie ruch liniowy po nowym torowisku. Pierwszy raz będzie nim można pojechać jednak dzień wcześniej. W sobotę 28.06.2014 r. Tramwaje Śląskie wspólnie z Urzędem Miasta Bytom i Stowarzyszeniem “Aktywne Łagiewniki” organizują festyn rodzinny w Parku Amendy, do którego od Zamłynia i Targowiska mieszkańców dowozić będzie tramwaj specjalny – S7. Dwukierunkowy wagon typu Pt8 dowiezie na festyn i odwiezie mieszkańców Bytomia, a kursować będzie w godzinach: od 13:00 do 22:30.

Łagiewnicki Festyn Rodzinny pod hasłem Powrót “7″ do Łagiewnik rozpocznie się w Parku Amendy o godz. 14:00. Wśród atrakcji znajdą się m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, dmuchane zjeżdżalnie, pokaz fire show oraz zumby, a na scenie zagrają Orkiestra Męska i Jacek Kierok. Nie zabraknie również stoiska Tramwajów Śląskich, przy którym pracownicy spółki będą informować o prowadzonych inwestycjach infrastrukturalnych w ramach unijnego projektu. Koniec festynu zaplanowano na godz. 22:00.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies