Jubileusz zabrzańskiej “trójki”

7.07.2014

Niemałe zaskoczenie malowało się na twarzach pasażerów w Zabrzu, gdy na tablicy tramwaju zobaczyli nie widziany od blisko 30 lat numer – 3 BIS. Jeszcze większym zaskoczeniem był fakt, że z okazji 80. rocznicy otwarcia linii tramwajowej do Mikulczyc, linię tę obsługiwała zabytkowa bytomska „eNka”.

Zbudowaną przez miasto Zabrze linię tramwajową prowadzącą z centrum miasta do Mikulczyc otwarto uroczyście 4 lipca 1934 roku. Od początku istnienia stanowiła i nadal stanowi kręgosłup komunikacyjny miasta na osi północ-południe, od Mikulczyc po Makoszowy. Nie sposób było obok takiego jubileuszu przejść obojętnie, stąd z inicjatywy Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym i spółki Tramwaje Śląskie S.A. 4 lipca 2014 roku na trasie pomiędzy przystankiem przy ulicy Lutra a pętlą w Mikulczycach kursował historyczny wagon typu N z 1949 roku, oznaczony numerem 3 BIS – nawiązującym do czasów, gdy (co prawda na południowej części linii) „trójka” wspierana była przez linię dodatkową. Rangę jubileuszu doceniła także Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, która objęła jego obchody patronatem honorowym.

Podczas czterech kursów z centrum Zabrza do Mikulczyc i z powrotem przez wagon przewinęły się setki pasażerów, czemu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Każdy z nich otrzymał ulotkę z kalendarium dziejów linii numer 3, przybliżającą również – wychodząc dla odmiany w przyszłość – idee zrównoważonego transportu.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies