Bytom – tramwaj wraca na ul. Jagiellońską, spore zmiany w ruchu

10.12.2014

W związku z kolejnymi pracami modernizacyjnymi w Bytomiu – najpierw w rejonie Zamłynia, a następnie na ul. Jagiellońskiej – od maja zawieszony był ruch tramwajów między bytomskim pl. Sikorskiego a Zamłyniem. Od 13 grudnia dojazd do pl. Sikorskiego znów będzie możliwy, co spowoduje powrót linii tramwajowych nr 5, 7, 9 i 18 na swoje stałe trasy.

Początek czasowych zmian w organizacji ruchu tramwajowego w Bytomiu i okolicach wiązał się z przebudową układu torowego na skrzyżowaniu ul. Łagiewnickiej i Zabrzańskiej, przy wiadukcie kolejowym. Kolejnym etapem było rozpoczęcie prac modernizacyjnych na ul. Jagiellońskiej – w pierwszym etapie od wiaduktu kolejowego do ul. Moniuszki, w drugim, na odcinku od ul. Moniuszki do ul. Katowickiej. Modernizacja ul. Jagiellońskiej obejmuje nie tylko torowisko i sieć trakcyjną, ale również przebudowę podziemnych instalacji, kanalizacji i zakres drogowy. – Roboty jeszcze nie dobiegły końca, ale część tramwajowa jest już na tyle zaawansowana, że możliwe jest wznowienie ruchu tramwajowego. Zależało nam bardzo, żeby możliwie najwcześniej przywrócić ruch tramwajów na stałe trasy – wyjaśnia rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada.

Gotowe jest już torowisko, słupy i sieć trakcyjna, co pozwala przywrócić ruch tramwajowy od pl. Sikorskiego w kierunku Zamłynia i dalej do Zabrza i Świętochłowic, Chorzowa i Katowic. Do wykonania zostały prace drogowe, które będą realizowane do przyszłego tygodnia, jednak nie powinny już zakłócić ruchu tramwajowego. W związku z tym od soboty 13.12.2014 r. zmieni się organizacja ruchu:

  • tramwaje linii nr 5 wrócą na stałą trasę: Bytom pl. Sikorskiego – Zabrze Zaborze pętla,
  • tramwaje linii nr 7 wrócą na stałą trasę: Bytom pl. Sikorskiego – Katowice Zawodzie pętla,
  • tramwaje linii nr 9 wrócą na stałą trasę: Bytom pl. Sikorskiego – Chorzów Ratusz,
  • zmieni się rozkład jazdy linii nr 17,
  • tramwaje linii nr 18 wrócą na stałą trasę: Ruda Śląska Chebzie pętla – Bytom Stroszek zajezdnia,
  • zmieni się rozkład jazdy linii nr 29,
  • uruchomiona zostanie linia nr 47 kursująca na trasie: Bytom pl. Sikorskiego – Chorzów Ratusz, przez Łagiewniki, Chropaczów i Piaśniki.

Jednocześnie zawieszone zostaną tymczasowe linie tramwajowe nr 9b, 10 i 49.

W zakresie torowym zadania obejmującego przebudowę ul. Jagiellońskiej, do wykonania pozostały jeszcze rozjazdy między ul. Jagiellońską i Katowicką. Prace te realizowane będą w późniejszym terminie i będą skoordynowane z planowanymi na rok 2015 robotami na ul. Katowickiej. W ramach II etapu Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko gruntowanie przebudowany zostanie układ drogowo-torowy ul. Katowickiej od pl. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Siemianowicką. Prace obejmą m.in. budowę dwutorowej linii z torowiskiem wbudowanym w jezdnię i likwidację obecnego odcinka jednotorowego biegnącego skrajem jezdni. W ramach tej przebudowy, na zlecenie Urzędu Miasta w Bytomiu przebudowany zostanie układ drogowy ul. Katowickiej, chodniki i oświetlenie na wskazanym fragmencie.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies