Pasażerów będzie wozić Skarbek

21.09.2015

W dwuetapowym głosowaniu pasażerowie wybrali imię dla nowych tramwajów typu Moderus Beta. Na 12 nowych wagonach widnieć będzie jedno imię – Skarbek. Oficjalna prezentacja wagonu odbyła się w sobotę 19. września w Chorzowie Batorym.


Zgodnie z zapowiedziami, imię dla nowych tramwajów – wyłonione w drodze konsultacji społecznych  – zaprezentowane zostało w trakcie Dnia Otwartego Warsztatów Tramwajowych w Chorzowie Batorym, w minioną sobotę. Wówczas, w obecności zaproszonych gości i tłumu zwiedzających, wagon w pełnej krasie po raz pierwszy mogli zobaczyć wszyscy. Uroczystego odsłonięcia imienia dokonał prezes Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. Tadeusz Freisler.

W drugim etapie konsultacji, pasażerowie mogli głosować na jedną z dwóch propozycji – Skarbka lub Katarzynkę. - W pierwszych dniach wynik głosowania oscylował wokół remisu, jednak później przewaga Skarbka zaczęła systematycznie rosnąć i ostatecznie ta propozycja zyskała 1/3 głosów więcej niż Katarzynka – informuje rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada. Skarbek, czyli – zgodnie z podaniami i legendami – duch zamieszkujący kopalnie, strzegący pracujących górników i podziemnych zasobów naturalnych, będzie zatem woził pasażerów, a na torach pojawi się już tej jesieni.

12 dwukierunkowych wagonów typu Moderus Beta zakupionych zostało przez Tramwaje Śląskie S.A. w ramach etapu II projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Skarbki są wagonami dwukierunkowymi, ze środkowym członem niskopodłogowym i jednorazowo mogą przewieźć maksymalnie 198 pasażerów, w tym 46 na miejscach siedzących. Koszt zakupu 12 nowych wagonów wynosi 47,4 mln zł netto.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies