Poznaj historię Powstań Śląskich… w tramwaju

28.04.2016

Konferencja, panel dyskusyjny, projekt multimedialny oraz projekcje filmów – to propozycje Muzeum Śląskiego i Muzeum Powstań Śląskich towarzyszące rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Tramwaje Śląskie zapraszają na przejażdżkę wagonem specjalnym, w którym będzie można spotkać powstańców.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i jego 95 rocznicę obchodzimy w tym roku. Z tej okazji od piątku 29 kwietnia do poniedziałku 2 maja w 10 miastach Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej kursować będzie tramwaj specjalny, a w nim podróżować będą członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy przybliżą historię i pomogą przenieść się w czasie do tego trudnego okresu, naznaczonego walką o polskość Śląska.

W piątek 29.04 wagon wyjedzie z zajezdni w Katowicach Zawodziu o godz. 8:41, a zjedzie do tej samej zajezdni o godz. 17:15. W pozostałe trzy dni będzie kursować w godz: 10:00-17:36. W piątek i niedzielę tramwaj powstańczy przejedzie przez Katowice, Bytom, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec, Będzin i Dąbrowę Górniczą. W sobotę i poniedziałek zabytkowy wagon pojawi się w: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Siemianowicach Śląskich.

W poniedziałek 2 maja odbędzie się szereg wydarzeń w ramach obchodów rocznicowych. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w godz. 16:00-19:00 zaprasza na „Mobilizację do obchodów 95. Rocznicy III Powstania Śląskiego”.

O godz. 19:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej. Godz. 20:00 to początek świętowania przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. W programie „Już zachodzi czerwone słoneczko” – wspólne śpiewanie z Zespołem Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, a także oficjalne obchody z udziałem Kompanii Honorowej 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

O godz. 21:00 w przestrzeni zewnętrznej kompleksu Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprezentowana zostanie plenerowa instalacja multimedialna „Ten dwudziesty pierwszy roczek”, wykorzystująca materiały propagandowe z okresu plebiscytów, pieśni oraz wywiady z powstańcami, mająca kształt performance’u ruchowego i muzycznego. O godz. 22:30 Muzeum Śląskie zaprasza na projekcję filmów – „Słoneczko jasne zza czarnych gór” w reż. Antoniego Halora oraz „Wojsko polskie wstępuje na Śląsk” w reż. Wojciecha Sarnowicza. Zainteresowanych sylwetką dyktatora III powstania z pewnością zainteresuje fabularyzowany dokument „W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty” zrealizowany przez Aleksandrę Fudalę i Macieja Muzyczuka.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert „Polska w Hołdzie Powstańcom Śląskim”, który odbędzie się 3 maja na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu.


 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies