Nie lekceważmy zagrożeń

27.07.2016

Imprezy masowe, zgromadzenia publiczne, takie jak odbywające się w naszym kraju Światowe Dni Młodzieży, mogą być potencjalnym celem dla terrorystów. Tego zagrożenia, chociaż może się ono wydawać mało realne, nie można lekceważyć. Na co zwracać uwagę i jak się zachowywać?


Na Światowe Dni Młodzieży zjechali ludzie z różnych zakątków świata. Mówi się o kilku milionach pielgrzymów. To bezprecedensowe, jeśli chodzi o nasz kraj, zgromadzenie. Obserwując przy tym ostatnie wydarzenia z Niemczech, Belgii czy Francji nie sposób pominąć też zagrożeń z tym związanych. Tramwaje Śląskie S.A., z których usług skorzysta w tym czasie nawet kilkaset tysięcy gości, przygotowane są na każdą ewentualność. – Od 2014 roku obowiązuje w naszej Spółce procedura postępowania w sytuacjach kryzysowych. Pracownicy Spółki, w tym szczególnie motorniczowie i dyspozytorzy, wiedzą jak zachować się w przypadku sytuacji kryzysowej – mówi Zbigniew Sieradzy, specjalista ds. obrony cywilnej w Tramwajach Śląskich S.A. – Należy pamiętać, że życie i zdrowie pracowników i pasażerów jest dobrem najwyższym. W przypadku zagrożenia trzeba je chronić w pierwszej kolejności przed dobrami materialnymi – podkreśla.

Motorniczych obowiązują codzienne środki ostrożności. Przed wyjazdem, na postojach i po zakończonej pracy dokładnie przeglądają tabor. Nie mogą przyjmować jakichkolwiek przesyłek, paczek czy też przedmiotów od pasażerów i osób trzecich. Nie zawsze jednak motorniczy może dostrzec zagrożenie. Wagony mają od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów długości, a motorniczy skupia się przede wszystkim na bezpiecznym i punktualnym prowadzeniu pojazdu. Bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa w tramwajach ma zatem zachowanie pasażerów, którzy powinni zwracać uwagę na nietypowe zachowania innych, czy dziwne przedmioty znajdujące się w tramwajach, ale także na przystankach czy chodnikach. Jeśli coś wzbudza niepokój należy o tym powiedzieć motorniczemu.

Niepokój wzbudzić mogą m.in.: nietypowe zachowanie osób, luźna oraz maskująca odzież, nietypowe elementy (zwłaszcza przewody) skryte pod odzieżą lub wystające z torby czy plecaka, zaciśnięte dłonie ukryte w kieszeniach czy założone rękawiczki. – Trzeba być czujnym, ale równocześnie wiedzieć, jak się zachować po otrzymaniu instrukcji o zagrożeniu. W razie ewakuacji pamiętajmy, to bardzo ważne, aby nie panikować. Starajmy się opuścić wagon spokojnie i udać się we wskazane przez motorniczego miejsce – podkreśla Zbigniew Sieradzy.

Więcej o bezpieczeństwie w środkach komunikacji publicznej w lipcowym numerze miesięcznika “Silesia Tram News”, który pojawi się w tramwajach już w czwartek 28 lipca. Zapraszamy do lektury!

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies