Tramwajowe konkursy rozstrzygnięte!

5.10.2016

Wrzesień w Tramwajach Śląskich to od lat miesiąc obfitujący w organizowane przez firmę atrakcje dla pasażerów. W tym roku, wśród wielu ciekawych propozycji  znalazły się dwa konkursy – modelarski i fotograficzny. Oba konkursy zostały rozstrzygnięte, a nagrody wręczono w trakcie Dnia Otwartego Zajezdni w Będzinie.

Po raz pierwszy tramwajowa spółka ogłosiła konkurs modelarski, w którym zadaniem uczestników było własnoręczne zbudowanie makiety wagonu tramwajowego. – Wiedzieliśmy, że zadanie nie jest łatwe, dlatego konkurs ogłosiliśmy już w czerwcu. Liczyliśmy, że w okresie wakacyjnym, gdy czasu jest trochę więcej niż na co dzień, rodzice wspólnie z dziećmi będą chcieli spędzić go twórczo i w ten sposób powstanie coś ciekawego – mówi Joanna Olszówka z działu Public Relations Tramwajów Śląskich S.A. Organizator pozostawił uczestnikom absolutną dowolność w kwestii techniki wykonania modelu i użytych materiałów. Ważne było, by praca przedstawiała jeden z typów wagonów eksploatowanych przez Tramwaje Śląskie oraz by była wykonana własnoręcznie.

Trzy modele zgłoszone do konkursu

W regulaminowym terminie do zajezdni w Będzinie dotarły trzy prace. Zwyciężył Piotr Koper z Gliwic, który stworzył model tramwaju typu N. – To jest niezwykle precyzyjnie wykonany model, oddający każdy detal mimo, że jest malutki. Wszystko jest w nim doskonale spasowane i połączone. Co więcej, autor stworzył kompletny, przygotowany do montażu zestaw modelarski, co jest niezwykle trudne i godne nagrodzenia – mówi przewodniczący jury Witold Michnol. Model, którego autorem jest Piotr Koper trafił już do sprzedaży i każdy może pójść drogą przetartą przez autora i samodzielnie złożyć model zaprojektowany przez zwycięzcę konkursu Tramwajów Śląskich. Drugie miejsce jury przyznało Sławomirowi Śliwie ze Świętochłowic. – Jury doceniło tę pracę przede wszystkim za samodzielność wykonania. Na pewno ten model nie jest idealny, ale widać wyraźnie, że autor skorzystał z wydruku komputerowego tylko po to, by odwzorować wygląd wózków oraz logo naszej spółki i grafiki zewnętrze wagonu wraz z jego numerem bocznym. Wszystkie pozostałe elementy, w tym konstrukcja modelu, wyposażenie wnętrza itp. wykonane zostały ręcznie, ze zwykłego kartonu, papieru kolorowego, folii i innych ogólnodostępnych materiałów – mówi przewodniczący jury Witold Michnol.

Laureaci konkursu modelarskiego z prezesem Zarządu Tadeuszem Freislerem

Autorem trzeciej nadesłanej pracy jest Walenty Potwora z Głubczyc. Model jest bardzo oryginalny, gdyż wykonany został z gliny. – Jest to połowa wagonu typu Skarbek. Żałujemy, że model nie został prawidłowo zabezpieczony przed wysłaniem pocztą i w drodze został uszkodzony. Glina po prostu popękała. Model był też nieco za duży, w porównaniu do regulaminowych wymiarów. Jury chciało jednak docenić starania autora, stąd przyznane wyróżnienie – podkreśla przewodniczący jury. – Pierwszy taki konkurs za nami. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach uczestników będzie więcej, tak, jak z roku na rok przybywa chętnych do wygrania konkursu fotograficznego – mówi Joanna Olszówka.


Konkurs fotograficzny cieszył się większym zainteresowaniem. To zrozumiałe – łatwiej jest zrobić zdjęcie niż model tramwaju. Ale, by fotografia była naprawdę dobra, również trzeba się wysilić. Tegoroczny konkurs zawężał nieco pole do popisu do terenu Zagłębia Dąbrowskiego, gdyż jego hasło przewodnie brzmiało „Tramwaje na ulicach Zagłębia”. Mimo tego ograniczenia, w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła znacznie liczba nadesłanych prac – było ich 45. – Niestety część zdjęć konkursowych zrobiona była niestarannie, jakość niektórych wskazywała na wykorzystanie niewysokiej klasy aparatu w telefonach komórkowych, wiele było kiepsko skadrowanych lub po prostu banalnych. A my szukaliśmy czegoś bardziej wyjątkowego, o dobrej kompozycji, ciekawym świetle; zdjęcia, w które autor włożył więcej wysiłku, na które miał pomysł i dobrze go zrealizował – zaznacza przewodniczący jury Adam Lubas.

Obrady jury nie były burzliwe, a członkowie dość łatwo wyłonili 15 zdjęć finałowych, spośród których wybierano zwycięzców. – W ścisłym finale członkowie jury także byli dosyć zgodni i trzy najlepsze zdjęcia wybrane zostały już w pierwszym głosowaniu. Postanowiliśmy jednak przyznać także dwa wyróżnienia – mówi Adam Lubas. I miejsce zajął Paweł Podgórski za zdjęcie pt. „Kazimierska noc”, na II miejscu uplasował się Nazarii Grynishak z fotografią pt. „Most nad ul. Piłsudskiego”, a III miejsce jury przyznało Rafałowi Urbańskiemu za pracę pt. „Zagłębie budzi się ze snu”. Wyróżnienia otrzymali: najmłodszy uczestnik, ośmioletni Mateusz Jęczmyk za zdjęcie pt. „Rozświetlona ‘15’ w mieście Kiepury” oraz Mateusz Niczypor za zdjęcie pt. „Skarby natury”.


I miejsce Paweł Podgórski – Kazimierska noc

II miejsce Nazarii Grynishak – Most nad ul. Piłsudskiego

III miejsce Rafał Urbański – Zagłębie budzi się ze snu

Wyróżnienie Mateusz Jęczmyk – rozświetlona ‘15’ w mieście Kiepury

Wyróżnienie Mateusz Niczypor – Skarby natury

Laureaci konkursu fotograficznego „Tramwaje na ulicach Zagłębia”

Nagrody i wyróżnienia wręczone zostały przez prezesa Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. Tadeusza Freislera w trakcie Dnia Otwartego Zajezdni Tramwajowej w Będzinie. Zdjęcia zakwalifikowane do ścisłego finału konkursu fotograficznego można też było oglądać na wystawie, która tego dnia zaaranżowana została we wnętrzu tramwaju.

Pozostałe zdjęcia zakwalifikowane do ścisłego finału konkursu fotograficznego „Tramwaje na ulicach Zagłębia” 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies