Katarzynka w Tramwajach Śląskich

22.11.2016

25 listopada to dzień szczególny dla całego środowiska tramwajowego. Tego dnia wspominamy świętą Katarzynę Aleksandryjską – patronkę tramwajarzy i kolejarzy. Tegoroczna „Katarzynka” w Tramwajach Śląskich ma rocznicowy charakter.

Wszystko z powodu 85. rocznicy połączenia sieci tramwajowych Śląska i Zagłębia. W 1931 r. uruchomione zostało bowiem bezpośrednie połączenie linią tramwajową Katowic z Sosnowcem. Co ciekawe, dokładnie 85 lat temu powołana do życia została także zakładowa orkiestra dęta. Rok jej założenia – 1931 – pokrywa się z rokiem oddania do użytku zajezdni w Chorzowie Batorym, w której dziś Tramwaje Śląskie S.A. mają swoją siedzibę.

I właśnie tu rozpoczną się uroczyste obchody „Katarzynki”, które uświetni także występ Orkiestry dętej Tramwajów Śląskich. – To już wieloletnia tradycja, że o godzinie 14:00 spotykamy się w siedzibie Spółki w Chorzowie Batorym przy figurze naszej patronki świętej Katarzyny, skąd po krótkiej modlitwie wyruszamy w pochód do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym. Tam o godzinie 14:30 rozpocznie się msza święta w intencji obecnych i byłych pracowników firmy i ich rodzin oraz wszystkich pasażerów – mówi Andrzej Zowada.

Tradycją jest też, iż pochód zamyka tramwaj specjalny, który później kursuje w miastach Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. Tegoroczny pociąg specjalny będzie obsługiwał wagon 105N2k, który właśnie przeszedł remont kapitalny w ZUR. Jest to jeden z pierwszych wagonów zmodernizowanych, jakie na przełomie tysiącleci pojawiły się na torach naszej aglomeracji. Na jego pokładzie znajdzie się wystawa przybliżająca samą „Katarzynkę” jako święto, ponadto prezentowane będą zdjęcia autorstwa członków Klubu Miłośników Transportu Miejskiego, prezentujące komunikację miejską z mniej codziennej perspektywy. – Będzie także można dowiedzieć się wszystkiego, co o funkcjonowaniu komunikacji na co dzień pasażerowie chcieliby wiedzieć, a nie mają kogo zapytać – zapewnia prezes KMTM Jakub Drogoś. Patronat honorowy nad przejazdem objęli Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala i Prezydent Bytomia Damian Bartyla.

ROZKŁAD JAZDY TRAMWAJU SPECJALNEGO

Wszystkich pasażerów i miłośników komunikacji tramwajowej, mieszkańców miast naszej aglomeracji oraz byłych i obecnych pracowników Tramwajów Śląskich S.A. serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Katarzynki.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies