Studenci zagrali w tramwaju

10.05.2017

W drugim tygodniu maja odbył się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach XIII Śląski Festiwal Nauki. Po raz trzeci zainaugurowała go akcja „Muzyczne tramwaje”, która staje się już stałym punktem festiwalu.

Już po raz trzynasty studenci otworzyli sale i aule wykładowe oraz gabinety badawcze i laboratoria, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami naukowymi. Celem Studenckiego Festiwalu Nauki – największej na Śląsku imprezy kulturalno-naukowej – jest przede wszystkim rozwijanie pasji i poszerzanie naukowych horyzontów, a także integracja środowiska naukowego w celu promocji nauki, techniki i sztuki. Podobnie jak w dwóch wcześniejszych edycjach, i tym razem inauguracja Śląskiego Festiwalu Nauki miała miejsce w tramwaju linii nr 20, kursującym między pętlą w Katowicach Szopienicach, a chorzowskim Rynkiem. I tak, jak rok wcześniej pasażerom podróż urozmaicali studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, tworzący zespół Lunatyp.

Śpiewała Dagmara Dorda a akompaniowali jej: gitarzysta Michał Kasztura i akordeonista Jakub Waluś. Zespół, który obraca się w spokojnych, lirycznych klimatach, oscylujących wokół gatunków takich jak: jazz, pop, soul, poezja śpiewana, piosenka aktorska zaprezentował własny repertuar oraz swoje wersje znanych przebojów. – Odbiór naszego występu przed rokiem był bardzo pozytywny, dlatego bardzo chętnie także dziś przyjechaliśmy z Cieszyna, by zagrać w tramwaju – mówiła wokalistka zespołu Dagmara Dyrda. – Dla nas to świetna okazja do zaprezentowania swojej twórczości szerszemu gronu słuchaczy – dodawał Michał Kasztura. Faktycznie również w tym roku pasażerowie na takie towarzystwo podróży spoglądali bardzo przychylnie, nagradzając młodych artystów brawami. – A jedna pani nawet chciała nam wrzucić parę złotych „do kapelusza”, jednak wyjaśniliśmy, że nie o to chodzi – uśmiechał się Jakub Waluś.  Zespół Lunatyp się rozwija. Nagrał pierwszą płytę, a od niedawna w serwisie YouTube można oglądać teledysk do piosenki „Czarownica”.


Tegoroczna, XIII edycja Śląskiego Festiwalu Nauki odbyła się w dniach od 9 do 11 maja. Wzięli w nim udział studenci Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Ochrony Pracy w Katowicach.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies