Tramwaje Śląskie świętowały „Katarzynkę”

28.11.2017

Odznaczenia, medale i wiele ciepłych słów trafiło do pracowników Tramwajów Śląskich, a także Zarządu Spółki w trakcie obchodów dorocznego święta braci tramwajarskiej. Podczas uroczystości katarzynkowych ogłoszono też wyniki konkursu na Motorniczego roku.

Z okazji „Katarzynki” tradycyjnie już uruchomiony został tramwaj specjalny. Jego gospodarzami byli członkowie Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym. Miłośnicy opowiadali o tradycji katarzynkowego świętowania, o patronce środowisk tramwajarskich św. Katarzynie i o pracy w Tramwajach Śląskich. Na trasie wiodącej przez Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Bytom i Świętochłowice katarzynkowy tramwaj wypełnił się pasażerami, wśród których wielu ciekawych było pracy tramwajarzy.

Tramwaj w trasę wyruszył razem z pochodem z siedziby spółki Tramwaje Śląskie S.A. w Chorzowie Batorym, gdzie – przed figurą św. Katarzyny – brać tramwajarska odmówiła krótką modlitwę. W pochodzie, na którego czele maszerowała tramwajowa orkiestra, szli również m.in. samorządowcy, członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki, kadra kierownicza i pracownicy firmy, zaproszeni goście, miłośnicy i poczty sztandarowe. Msza święta w intencji obecnych i byłych pracowników Tramwajów Śląskich i ich rodzin odprawiona została, jak co roku, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym.

Po mszy, goście i pracownicy Spółki spotkali się w sali konferencyjnej Zakładu Usługowo Remontowego Tramwajów Śląskich w Chorzowie, na katarzynkowej uroczystości, w trakcie której wręczone zostały medale i odznaczenia. – Jak co roku, zgodnie z wieloletnią tradycją, wspominamy naszą patronkę świętą Katarzynę Aleksandryjską. Wprawdzie jej wspomnienie przypada jutro, ale w wigilię tego dnia miło mi powitać Państwa w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie S.A. – mówił Prezes Zarządu Spółki Bolesław Knapik w czasie swojego wystąpienia, w którym poruszył m.in. sprawę rozpoczętego przez firmę nowego projektu inwestycyjnego: – Jego wartość przekracza miliard złotych, a sama wartość kosztów kwalifikowanych oszacowana została na 885 milionów złotych. Pierwsze zadanie tego projektu, modernizacja torowiska linii nr 9 w Rudzie Śląskiej jest już zrealizowane, drugie zadanie, w Starym Sosnowcu, trwa, a umowy na dwa kolejne chcemy podpisać jeszcze w listopadzie.

Do inwestycji infrastrukturalnych i taborowych nawiązywała również Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik w liście odczytanym przez Wiceprezydent Katarzynę Dzióbę: – W zintegrowanym systemie transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tramwaje pełnią bardzo istotną rolę, dlatego w sposób szczególny dziękujemy dziś za inwestycje przyczyniające się do rozwoju i podnoszenia komfortu podróżujących. Wskazać warto także troskę o ekologię. Tramwaje są bowiem najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego formą komunikacji zbiorowej.

W podobnym, serdecznym tonie, o tramwajach mówili m.in. Przewodniczący KZK GOP Roman Urbańczyk, Wiceprezydent Chorzowa Wiesław Raczyński i Przewodniczący Rady Nadzorczej Tramwajów Śląskich Piotr Uszok. Uznanie dla pracy tramwajarzy wyraziła również radna Sejmiku Województwa Śląskiego Halina Bieda, która wręczyła pracownikom Spółki „Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Wyróżnieniami wewnątrzzakładowymi „Zasłużony pracownik komunikacji tramwajowej” uhonorowanych zostało 18. pracowników Tramwajów Śląskich, którzy odznaki odebrali z rąk Przewodniczącego Rady Nadzorczej Piotra Uszoka i Prezesa Zarządu Bolesława Knapika. Z kolei medale „Za długoletnią służbę” i odznaka honorowa „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” wręczone zostaną w późniejszym terminie w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Kilkuletnią tradycją stało się również, iż w trakcie katarzynkowych uroczystości ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji „Konkursu na najlepszego motorniczego Tramwajów Śląskich S.A.”. Zwycięzcą został motorniczy Rejonu nr 2 w Katowicach Robert Bułat, o czym szerzej piszemy tutaj.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies