Finał na szynach, finał w biegu

17.01.2018

Za nami kolejny, już 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Emocje jeszcze nie opadły, a niebawem czeka nas jeszcze oficjalne ogłoszenie wyników tegorocznej zbiórki. A ta prowadzona była m.in. w tramwaju specjalnym. Tramwajarze pobiegli też w specjalnym biegu „Policz się z cukrzycą”.

W tym roku w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  przy bytomskim Hufcu Związku Harcerstwa Polskiego im. Józefa Kwietniewskiego radości nie było końca. Po raz pierwszy w historii bytomskich finałów udało się przekroczyć magiczny pułap stu tysięcy zebranych złotych – w puszkach wolontariuszy oraz dzięki licytacjom udało się zgromadzić dokładnie 110 507,86zł, a pieniądze te przekazane zostaną – zgodnie z hasłem tegorocznego finału Orkiestry – na wyrównywanie szans w leczeniu noworodków.

Z bytomskimi harcerzami już po raz trzeci grali także bytomscy tramwajarze oraz miłośnicy komunikacji z Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym. W tym roku po Bytomiu krążyła zabytkowa eNka o numerze 1100, docierając z placu Sikorskiego do Łagiewnik, Szombierek, na Stroszek oraz do pętli przy ulicy Wrocławskiej – przemierzając trasę wzdłuż Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla, gdzie w Muszli Koncertowej odbywały się  główne atrakcje bytomskiego finału. Na scenie wystąpiły zespoły Jankes, FRG, De Łindows, Chaos i Coria oraz – jako gwiazda wieczoru – Oberschlesien. Zabytkowym tramwajem dotrzeć można było także do Stadionu Śląskiego w Chorzowie, gdzie z kolei posłuchać można było NeuOberschlesien i Miuosha. Poczciwa eNka jak za dawnych czasów cieszyła się niebagatelnym wzięciem wśród podróżnych, którzy chętnie otwierali swoje serca (i portfele!), wspierając fundację prowadzoną przez Jerzego Owsiaka oraz wspominali, jak to dawniej podróżowało się w zimowej aurze.

Chłód nie przeszkodził także biegaczom, który postanowili wziąć udział w biegu „Policz się z cukrzycą” organizowanym m.in. w Sosnowcu. Tu wyróżniała się grupa sześciorga pracowników Tramwajów Śląskich, którzy – ubrani w koszulki z biegu „15tka z Sosnowca do Katowic”, organizowanego corocznie we wrześniu na trasie linii tramwajowej nr 15 łączącej Katowice i Sosnowiec – aktywnie, w dobrej formie i z nieskrywaną radością przebiegli 6 kilometrów wokół sosnowieckich Stawików. Bieg organizowany jest corocznie w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Sosnowcu odbył się po raz czwarty, będąc jednym z 60 tego typu biegów na terenie całej Polski. Jego głównym celem jest nagłośnienie problemu, jakim jest zwiększająca się liczba osób chorujących na cukrzycę, a także propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.

Wynik tegorocznej zbiórki po raz kolejny zapowiada się rekordowo. Na dzień 15 stycznia kwota zadeklarowana wyniosła ponad 62,4 mln zł, podczas gdy rok wcześniej, kiedy zebrana została najwyższa w historii suma, w tym samym czasie deklarowana kwota była o ok. 18 mln zł niższa. Tradycyjnie już oficjalną informację o wyniku 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak przekaże podczas konferencji prasowej 8 marca.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies