Niezwykły teledysk z udziałem tramwajów

21.02.2018

Kiedy w czwartek 8.02.2018 r., na zegarach wybiła 16:04 (4:04), na MaxFloRecTV pojawił się klip do utworu „404”. Singiel promujący album „REset” zespołu Pokahontaz to nie lada gratka dla fanów śląskiego rapu, a w fantastycznym teledysku swoją rolę odegrały… tramwaje!

Tworzący Pokahontaz Rahim i Fokus do nagrania utworu „404” zaprosili grupę Kaliber 44. To kooperacja wyczekiwana na scenie hip-hopowej od niemalże dwóch dekad. – Wiedzieliśmy, że ta współpraca kiedyś nastąpi. Nie udało się nam to przy okazji „Reversalu”, choć początkowo były takie plany. Wspólnie stwierdziliśmy jednak, że musi to wyniknąć naturalnie. I właśnie tak było teraz, gdy spotkaliśmy się z chłopakami z Kalibra w katowickim MaxFloStudiu, by nagrać „404” – wspomina Rahim.

Realizacją teledysku do ostatniej, 13. pozycji z tracklisty „REsetu” zajęła się grupa filmowa Przedmarańcza. Aleksander „Kopruch” Kozłowski, reżyser klipu do „404”, stworzył wideo z efektami znanymi z filmów science fiction. Dotychczas prawdopodobnie jeszcze nikomu nie udało się przedstawić Katowic w taki sposób.

Swoją rolę w teledysku odegrały tramwaje – zarówno te, kursujące po katowickich torach, jak i te w zajezdni. – Reżyser klipu zgłosił się do nas z dość trudnym do zrozumienia zamysłem. Stwierdził, że potrzebuje tramwaj starego typu, do realizacji teledysku w klimacie science fiction. Trochę nam się wydawało jedno wykluczać drugie – mówi rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada i dodaje: – Reżyser jednak mówił z takim przekonaniem i przedstawiał swoją wizję tak sugestywnie, że zrozumieliśmy, iż w jego głowie ten obraz już funkcjonuje. Takim ludziom się nie odmawia.

W piątek 12.01.2018 r. w zajezdni w Katowicach Zawodziu zjawiła się niezwykle skromna ekipa, licząca raptem trzy osoby. Tym spośród czterech raperów, któremu w udziale przypadła scena w tramwaju, był Joka. I choć w trakcie realizacji zdjęć, nie wyglądało to magicznie, to efekt, który podziwiać można w teledysku, wzbudza zachwyt. – Przyznam, że po obejrzeniu klipu zaniemówiłem. To jest klasa światowa, jeśli chodzi o realizację obrazu. Jestem przekonany, że Aleksander Kozłowski za ten klip odbierze nie jedną nagrodę, a my możemy tylko się cieszyć, że i tramwaje odegrały w nim swoją małą rolę – uśmiecha się Andrzej Zowada.


„REset” to 4. z kolei album Pokahontaz, ale pierwszy, na którym artyści wracają do oldschoolowych bitów. Krążek wyprodukował wrocławski duet White House, czyli Magiera i Laska. Ten pierwszy odpowiada również za miks płyty. Masterem zajął się natomiast DJ Eprom. Oprócz „404” utworami promującymi „REset” są: „Nowy rozdział”, „Kalendarze”, „Stawiam dziś”, „Krzyżówka”, „Z buta w drzwi” oraz „Czarne lustra”. Premiera wydawnictwa odbyła się 1.12.2017 r.
Anna Grabowska/red

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies