Tramwaje między Bytomiem a Zabrzem znowu kursują

2.07.2018

Od połowy marca do końca czerwca trwały prace przy remoncie mostu nad potokiem Julka i modernizacji torowiska w rejonie granicy Bytomia i Zabrza. Od niedzieli (01.07.2018 r.) tramwajowe linie nr 5 i 30 wróciły do kursowania na swoich pełnych trasach. To jednak nie koniec prac w tym rejonie.

Prace związane z realizacją zadania pn. „Przebudowa obiektu mostowego nad potokiem Julka w Zabrzu wraz z torowiskiem do przejazdu przez ul. Stara Cynkownia w Bytomiu”, będącego częścią współfinansowanego przez Unię Europejską „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” rozpoczęły się 12 marca. Na czas prowadzenia robót konieczne było wstrzymanie ruchu tramwajowego między pętlą Biskupice po stronie Zabrza a przystankiem Bytom Osiedle pod Brzozami.

Wykonawca robót, krakowska firma TOR-KRAK, mimo piętrzących się kłopotów zrealizowała swoje zadanie w zakładanym terminie, modernizując gruntownie torowisko o długości 1500 metrów toru pojedynczego (mtp) oraz przebudowując most nad potokiem Julka wraz z wymianą przęseł. Wstrzymanie ruchu wykorzystane zostało przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A., by we własnym zakresie, siłami Zakładu Torów i Sieci (ZTS), gruntownie wyremontować 800-metrowy (1600 mtp) odcinek dwutorowej linii w stronę pętli w Zabrzu Biskupiach. – Do wyremontowania został jeszcze drugi odcinek podobnej długości do samej pętli, który modernizowany będzie przez ZTS w kolejnych tygodniach, jednak już przy ruchu tramwajów prowadzonym po jednym torze. Rozjazdy technologiczne zostały zabudowane w czasie przerwy w ruchu i od niedzieli mamy w tym miejscu tzw. wahadło – wyjaśnia rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada.

Na zmodernizowanym już odcinku w najbliższych dniach prowadzone będą prace wykończeniowe, a następnie porządkowe, jednak nie powinny one zakłócić ruchu tramwajów. Tramwaje linii nr 5 kursują na trasie: Zabrze Zaborze pętla – Bytom pl. Sikorskiego, a tramwaje linii nr 30 w relacji: Bytom pl. Sikorskiego – Zabrze Biskupice pętla.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies