Sobota i niedziela z dawnymi tramwajami – świętujemy 120-lecie elektrycznego tramwaju

4.10.2018

120 lat temu, 1 października 1898 roku z Huty Laura, czyli dzisiejszych Siemianowic Śląskich, do Katowic wyruszył pierwszy w historii Górnego Śląska elektryczny tramwaj, dając początek elektromobilności w całym regionie. Linia tramwajowa – dziś nr 13 – łącząca od końca XIX wieku wielu mieszkańców Katowic z wielkim przemysłowym pracodawcą jakim była Huta, funkcjonuje do dziś jeżdżąc na niemal niezmienionej trasie. W weekend 6-7.10.2018 r. z tej okazji linia nr 13 będzie obsługiwana nietypowymi wagonami.


Z okazji jubileuszu, Prezydent miasta Siemianowice Śląskie wraz ze spółką Tramwaje Śląskie S. A. przy współpracy z KZK GOP i Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich organizują wyjątkowy weekend historyczny. W sobotę i niedzielę 6 i 7 października każdy pasażer linii nr 13 będzie mógł odbyć podróż wyjątkowymi tramwajami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Do obsługi linii w tych dniach skierowane zostaną wagony typu N oraz 102Na, których na co dzień w liniowym ruchu próżno szukać.

Ponadto na każdego pasażera czekać będzie konduktor z Klubu Miłośników Transportu Miejskiego z Chorzowa, który będzie wręczał okolicznościową pocztówkę wraz z jubileuszowym stemplem potwierdzającym odbytą podróż. Tramwaje zabytkowe będą jeździły w godz. od ok. 9.00 do ok. 16.00 według liniowego rozkładu jazdy przewidzianego na sobotę i niedzielę. Ponadto w sobotę od godz. 11.00 do 13.00 realizowany będzie specjalny program Radia Piekary z udziałem pasażerów tramwajów.

Z kolei w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich zwiedzać można wystawę pod tytułem „Tramwaje Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w kolorowej fotografii Hansa Oerlemansa i innych autorów”. Wystawa potrwa do 14 października.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies