Zabytkowym tramwajem po trasach w sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

11.06.2019

W minioną niedzielę wystartowała Metropolitalna Tramwajowa Linia Turystyczna. Zabytkowym składem typu N z lat 50. XX wieku we wszystkie niedziele i święta do końca września będzie można podróżować między centrum Katowic na Stadionem Śląskim w Chorzowie. Zapraszamy do skorzystania z niezwykłej okazji do podróży w czasie oraz pomiędzy znanymi i lubianymi miejscami w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


Wzorem lat ubiegłych, także i tego lata w pejzażu Katowic i Chorzowa zobaczymy charakterystyczne wagony zabytkowego taboru, który lśni czerwienią i zachwyca doskonałym stylem z lat pięćdziesiątych minionego wieku. Od tego roku ta letnia akcja ma jednak rangę metropolitalną – organizowana jest pod znakiem Zarządu Transportu Metropolitalnego. Do przejazdu uprawnia ważny bilet ZTM (obowiązuje taryfa standardowa). Niemniej jednak na pokładzie eNki można otrzymać bilet pamiątkowy, który powstał na wzór tych z dawnych lat.

Linia turystyczna w naszej aglomeracji kursuje od lipca 2007 r. Wtedy z inicjatywy członków Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym, uruchomiona została specjalna wakacyjna linia tramwajowa nr 0, obsługiwana zabytkowym taborem tramwajowym z obsługą konduktorską, czuwającą nad bezpieczeństwem przejazdu, udzielającą informacji oraz dokonującą kontroli biletów. Początkowo trasa linii przebiegała z placu Wolności w Katowicach do pętli tramwajowej przy Stadionie Śląskim w Chorzowie. Przez lata trasa przejazdu była modyfikowana, jednak zawsze linia zapewniała możliwość dojazdu z centrum Katowic do Parku Śląskiego.

Od 2007 r., niemal każdego lata, w niedziele i święta od czerwca do września na trasę wyjeżdża historyczny skład: wagon typu N z 1953 r. oraz 4ND1 z 1959 r., wyprodukowane przez chorzowskie zakłady „Konstal”. Oba wagony do lat osiemdziesiątych służyły do przewozu pasażerów na zwykłych liniach tramwajowych. Następnie wykorzystywane były jako wagony robocze. W latach 2000-2001 przeszły gruntowny remont, w czasie którego przywrócono im wygląd fabryczny. Od tego czasu wpisane są do rejestru zabytków jako „ruchome zabytki techniki” i wyjeżdżają na trasy okazjonalnie, obsługując linie specjalne lub wynajęte przez osoby prywatne, firmy czy instytucje.

W 2019 r., podobnie jak w ubiegłych sezonach, tramwaj obsługuje linię nr 23, kursującą w relacji: Katowice Zawodzie zajezdnia – Rynek (Teatr Śląski) – plac Wolności – Rynek – Rondo – Silesia City Center – Park Śląski – Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia – Park Śląski – Silesia City Center – Rondo – Rynek – plac Miarki – Rynek (Teatr Śląski) – Katowice Zawodzie Zajezdnia.

Więcej informacji dotyczących funkcjonowania linii można znaleźć na: www.turystyczna.kmtm.org.pl.
Godziny kursowania tramwajów linii nr 23 znajdują się na stronie ZTM w zakładce „rozkłady jazdy”.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies