Klub Miłośników ma dwadzieścia lat

26.06.2019

Były wspomnienia, były życzenia, wiele ciepłych słów i równie wiele zaskoczeń. W połowie czerwca 20-lecie swojej działalności świętował Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym.

Choć mowa o jubileuszu 20-lecia Klubu – sami Klubowicze przyznają, że jest to jubileusz symboliczny. Klub oficjalnie rozpoczął działalność 12 czerwca 1999 roku, gdy odbyło się zebranie założycielskie w świetlicy ówczesnej zajezdni tramwajowej w Chorzowie Batorym. Miłośnicy tramwajów i autobusów kontakt ze sobą mieli już jednak znacznie wcześniej – i tak, pierwsza impreza komunikacyjna późniejszego KMTM odbyła się już w 1995 roku, gdy podróżowano nocnymi tramwajami po torach regionu w ramach pierwszej „Nocnej podróży bez spalin”. Ścieżki do powstania Klubu były dość kręte i wiodły na przykład… przez zajezdnię tramwajową na warszawskiej Pradze! Dziś KMTM jest już dojrzałą instytucją, która ma za sobą współudział w 19 dniach otwartych różnych zajezdni tramwajowych i autobusowych, 20 edycji „Nocnej podróży bez spalin”, 9 edycji „Katarzynki”, liczne wystawy historyczne, wykłady okolicznościowe i niezliczone przejazdy specjalne dla miłośników komunikacji miejskiej – tak w naszym regionie, jak w innych miastach Polski i poza jej granicami. Poczet członków Klubu liczy zaś 31 członków zwyczajnych oraz czterech członków honorowych.

Z okazji 20. rocznicy powstania Klubu w piątek, 14 czerwca, w tym samym miejscu, w którym zaczęły się jego oficjalne dzieje – dzisiejszej Sali Konferencyjnej Zakładu Usługowo Remontowego spółki Tramwaje Śląskie S.A. w Chorzowie Batorym – odbyło się jubileuszowe zebranie z udziałem zaproszonych gości. Za dwadzieścia lat współpracy, wszystkim zaprzyjaźnionym podmiotom z ludźmi, których mimo wszystkich różnic łączy ze sobą komunikacyjna pasja, podziękował Prezes Zarządu KMTM Jakub Drogoś. Z kolei najstarszy stażem Klubowicz, a zarazem Wiceprezes Zarządu – Adrian Pander – przedstawił zgromadzonym gościom meandry historii stowarzyszenia. W imieniu spółki Tramwaje Śląskie S.A. życzenia wraz z okolicznościowym adresem na ręce Prezesa Klubu złożyli Prezes Zarządu – Dyrektor Naczelny Bolesław Knapik oraz Członek Zarządu – Dyrektor Finansowy Henryk Kolender. Zarząd Spółki w liście gratulacyjnym napisał m.in.:

Prawdziwą siłą wszystkich klubów zrzeszających miłośników – bez względu na obiekt zainteresowań ich członków – jest pasja. Ta pasja napędza do działania, będąc często motorem napędowym ciekawych inicjatyw i pożytecznych zmian w funkcjonowaniu danej dziedziny; ta sama pasja jednoczy ludzi różniących się nierzadko w wielu innych aspektach, często będąc podstawą wieloletnich przyjaźni; ta pasja w końcu niejednokrotnie ukierunkowuje w momencie wyboru ścieżki zawodowej, dając początek karierze pracowniczej.
Wiemy doskonale, że w przypadku Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym, przez minione 20 lat po wielokroć zachodziły wszystkie powyższe okoliczności. Życzymy, by nie inaczej było w kolejnych latach klubowej działalności (…).

Ostatnim akcentem oficjalnej części zebrania było dwudziestominutowe wystąpienie Jakuba Drogosia – tym razem opowiadającego o tym, co ciekawego i niespodziewanego historyk może znaleźć w źródłach związanych z komunikacją miejską. Na gości czekał już poczęstunek oraz nietypowa wystawa „Zajezdni Hugoberg” – ukochanego „dziecka” jednego z członków Klubu, Igora Massona, wytrwale budującego modele współczesnych i historycznych tramwajów… z klocków Lego. Wspaniałe dzieła na długi czas skupiły na sobie zainteresowanie gości. A ile i jakich wspomnień pojawiło się podczas kuluarowych rozmów…

Kolejnego dnia, 15 czerwca, mimo lejącego się z nieba żaru, po raz kolejny miłośnicy pojawili się w Chorzowie Batorym. Tym razem jednak wyruszyli stamtąd na stalowe szlaki zabytkowym składem „eNek”, fotografując go na jednych z najciekawszych tras w centralnej części regionu. Najbardziej wytrwałym, których nie odstraszyła pogoda, słońce odpłaciło się pięknym doświetleniem zdjęć: nie zabrakło w kadrach łąk wzdłuż linii do Stroszka, familoków w Lipinach czy wielkiego pieca Huty „Pokój”.

Klubowi Miłośników Transportu Miejskiego w okazji jubileuszu raz jeszcze życzymy wszystkiego najlepszego, wytrwałości członków w działaniach na rzecz Klubu oraz tego, by komunikacyjna pasja nigdy nie przestała zachwycać. Sto lat!

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z PRZEJAZDU ROCZNICOWEGO
NA BLOGU “KOMUNIKACYJNE PODRÓŻE Z FOTOGRAFIĄ”


Tekst: Stefan Michałowski
Zdjęcia: Tramwaje Śląskie S.A.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies