Tour de Pologne – duże zmiany w organizacji ruchu

2.08.2019

W związku z organizacją na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyścigów Tour de Pologne oraz Kinder+Sport Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza szereg zmian w organizacji komunikacji miejskiej. Będą one obowiązywać od 4 do 6 sierpnia (od niedzieli do wtorku). Z utrudnieniami będą musieli liczyć się pasażerowie prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych.

Kolarze Tour de Pologne rozpoczną rywalizację na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii już w najbliższą niedzielę 4 sierpnia, kiedy rozegrany zostanie etap II z metą w Katowicach. W związku z organizacją tego etapu pojawi się najwięcej zmian w organizacji ruchu, w tym funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

W niedzielę 4 sierpnia od godziny ok. 4:30 do godziny ok. 23:00 wstrzymane zostanie kursowanie linii tramwajowych w rejonie katowickiego Ronda we wszystkich relacjach, co skutkować będzie koniecznością całkowitego wyłączenia funkcjonowania komunikacji tramwajowej na odcinkach:

 • od katowickiego Rynku przez Rondo do Stadionu Śląskiego,
 • od katowickiego Rynku przez Rondo im. Jerzego Ziętka do Pętli Słonecznej.

W tym czasie wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji przejazdów linii tramwajowych:

 • tramwaje linii nr 6 będą kursować w relacji: Bytom Łagiewniki zajezdnia – Chorzów Stadion Śląski,
 • tramwaje linii nr 11 będą kursowaćw relacji: Ruda Śląska Chebzie pętla – Chorzów Stadion Śląski,
 • tramwaje linii nr 13 –będą kursować w relacji: Siemianowice pl. Skargi – Katowice Jesionowa z obsługą wagonami dwukierunkowymi,
 • tramwaje linii nr 16 rozpocznie kursowanie na swojej strasie od godziny ok. 23:00,
 • linie nr: 0, 19, 23, 43 nie będą kursować.

Ponadto od godziny ok. 14:00 do godziny ok. 20:30 wstrzymane zostanie kursowanie linii tramwajowych na odcinku od Zawodzia przez centrum Katowic do Brynowa, kursujących przez plac Wolności oraz w ciągu ul. Gliwickiej, aż do zajezdni tramwajowej w Chorzowie Batorym.

W tym czasie wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji przejazdów linii tramwajowych:

 • tramwaje linii nr 7 będą kursować w relacji: Bytom pl. Sikorskiego – Chorzów Batory zajezdnia z wyjątkiem godzin wjazdu wyścigu kolarskiego w Bytomiu (całkowite wyłączenie ruchu pod wiaduktem PKP w ciągu ul. Zabrzańskiej, tj. w godzinach 14:00 – 17:00), w których tramwaje tej linii nie będą kursować, pozostając w zajezdni w Chorzowie Batorym,
 • tramwaje linii nr 14 będą kursować w relacji: Mysłowice Dworzec PKP – Katowice Zawodzie zajezdnia. W pozostałych godzinach obowiązywać będzie stała trasa przejazdu tej linii,
 • tramwaje linii nr 15 będą kursować w relacji: Sosnowiec Zagórze pętla – Katowice Zawodzie zajezdnia. W pozostałych godzinach obowiązywać będzie stała trasa przejazdu tej linii,
 • tramwaje linii nr 20 będą kursować w relacji: Szopienice pętla – Zawodzie zajezdnia,
 • linia nr 36 nie będzie kursować. Linia w swojej stałej trasie kursować będzie do godziny 13:40.

W celu minimalizacji utrudnień ZTM wprowadzi autobusową komunikację zastępczą za tramwaje:

Na odcinku: Chorzów Rynek (stanowisko nr 3), Chorzów Stadion Śląski – Katowice Mickiewicza w godzinach 4:30 – 23:00 funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-6. W trakcie trwania wyścigu Kinder+Sport Katowice 2019 oraz wyścigu kolarskiego, tj. w godzinach 12:00 – 21:00 autobusy tej linii od strony Stadionu Śląskiego dojeżdżać będą do przystanku Katowice Grundmanna.

Na odcinku: Chorzów Batory Piekarska – Katowice Grundmanna, tj. w godzinach ok. 13:30 – 20:30 funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-20.

Więcej szczegółów dotyczących zmian w organizacji komunikacji publicznej znaleźć można na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies