Nadchodzi nowe – ul. 3 Maja w Chorzowie do modernizacji

30.09.2019

Dwutorowa, nowoczesna infrastruktura tramwajowa oraz nowe chodniki, ścieżka rowerowa, jezdnia czy oświetlenie – to wszystko niebawem będzie cechować ulicę 3 Maja w Chorzowie. W poniedziałek 30.09.2019 r. w Urzędzie Miasta w Chorzowie podpisane zostały umowy z Generalnym Wykonawcą prac.


Po raz kolejny spółka Tramwaje Śląskie S.A. i Miasto Chorzów podjęły współpracę przy modernizacji infrastruktury drogowo-torowej. W minionych latach w ten sposób nowe oblicze zyskały ul. Armii Krajowej i ul. Wolności oraz część Rynku, gdzie powstało centrum przesiadkowe. Teraz podobną metamorfozę przejdzie ul. 3 Maja, czyli jedna z głównych miejskich arterii, łącząca Chorzów ze Świętochłowicami i Rudą Śląską. Zadanie pn. „Modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie” jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Zadanie realizowane będzie we współpracy spółki Tramwaje Śląskie S.A. i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie.

Postępowanie przetargowe prowadzone przez tramwajową Spółkę, ze względu na kilkukrotne odwołania oferentów od jego wyników do Krajowej Izby Odwoławczej, trwało ponad półtora roku. – To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Kolejne odwołania od przetargu bardzo wydłużyły cały proces, ale w końcu zamknęliśmy wszystkie formalności – zaznaczył Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Ostatecznie Generalnym Wykonawcą prac wybrana została firma Silesia Invest Sp. z o.o. z Gliwic, z ceną ofertową blisko 57,5 mln zł netto.

W poniedziałek 30.09.2019 r. w gmachu Urzędu Miasta Chorzów podpisane zostały umowy z Generalnym Wykonawcą. Umowę w zakresie tramwajowym ze strony spółki Tramwaje Śląskie S.A. podpisał Zarząd Spółki – Dyrektor Naczelny Bolesław Knapik i Dyrektor Finansowy Henryk Kolender. W zakresie drogowym inwstycji umowę podpisał Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala i Dyrektor MZUiM Piotr Wojtala. Sygnotariuszem ze strony Generalnego Wykonawcy był Prezes Zarządu Silesia Invest Sp. z o.o. Jarosław Szmitka.

To jest dla nas bardzo ważna inwestycja i cieszymy się, że wspólnie z Miastem Chorzów możemy przystąpić do jej realizacji. Torowisko tramwajowe wybudowane zostanie w nowoczesnej technologii płyt prefabrykowanych z elastycznym montażem szyn, a co niemniej ważne na całym odcinku powstanie linia dwutorowa. Dzięki temu znacząco zwiększy się przepustowość linii, dając nowe możliwości komunikacyjne między Chorzowem a Rudą Śląską – powiedział Bolesław Knapik, Prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. dodając, że trwa procedura przetargowa dla dalszego odcinka linii nr 11, od granicy Chorzowa i Świętochłowic do Rudy Śląskiej, które również przebudowane zostanie do linii dwutorowej. Dzięki temu, po zakończeniu obu inwestycji cała trasa od Chebzia do Chorzowa będzie linią dwutorową, co umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów, zapewniając większe możliwości przewozu pasażerów.

Prace rozpoczną się za około 2 miesiące, a w ich pierwszym etapie, przez około 4 miesiące, na ul. 3 Maja w Chorzowie ruch tramwajowy zostanie utrzymany. W tym czasie roboty prowadzone będą na odcinku, gdzie dziś funkcjonuje linia dwutorowa, czyli od ul. Katowickiej do przystanku Chorzów Wodociągi. Później konieczne będzie zawieszenie kursowania tramwajów. Na realizację inwestycji w zakresie tramwajowym wykonawca ma 21 miesięcy od dnia podpisania umowy, zaś w zakresie zlecanym przez MZUiM 6 miesięcy więcej.

Od lewej stoją: Jarosław Szmitka, Piotr Wojtala, Andrzej Kotala, Bolesław Knapik, Henryk Kolender

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies