Wielkie święto nauki z udziałem tramwajów

29.01.2020

Czwarta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice przeszła do historii. 26 i 27 stycznia Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło ponad 50 tysięcy osób. Swoje stanowiska przygotowało 150 wystawców, wśród nich – po raz pierwszy – Tramwaje Śląskie S.A.


W bogatym programie imprezy znalazły się wykłady, warsztaty i spotkania z interesującymi ludźmi ze świata szeroko pojętej nauki. Spotkania odbywały się w sześciu obszarach wiedzy: nauki ścisłe, przyrodnicze, techniczne, humanistyczno-społeczne, medycyna i zdrowie oraz sztuka. Nowością była strefa klimatu i elektromobilności, gdzie zwiedzający mieli okazję z bliska przyjrzeć się nowinkom z tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny nauki. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych. W strefie aktywności uczestnicy mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków związanych m.in. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała. Na terenie MCK powstała strefa sportu, e-sportu oraz strefa OFF Science, czyli miejsce dla wynalazców – amatorów. Tak bogaty program sprawił, że do MCK licznie przybyły całe rodziny – od dzieci po seniorów.

Spółka Tramwaje Śląskie S.A. przez kilka lat współpracowała z organizatorami Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki, realizując projekt „Muzyczne Tramwaje”. Studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego grali i śpiewali w tramwaju liniowym, zapraszając jednocześnie do udziału w Festiwalu. W tym roku po raz pierwszy tramwajowa Spółka uczestniczyła w imprezie w innym charakterze.  – Zostaliśmy zaproszeni do udziału w Śląskim Festiwalu Nauki Katowice jako jeden z wystawców. Zabraliśmy zatem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego nasz symulator kabiny motorniczego, który szybko stał się miejscem obleganym przez zwiedzających – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Tramwajowe stoisko znajdowało się w strefie klimatu i elektromobilności

Symulator był wielką atrakcją i magnesem przyciągającym zwiedzających, ale zadanie pracowników Spółki było nieco inne niż tylko zabawa i popularyzacja komunikacji tramwajowej. – Chcieliśmy pokazać, zwłaszcza studentom i uczniom szkół średnich, że spółka Tramwaje Śląskie S.A. zatrudnia specjalistów w bardzo wielu, często zupełnie różnych zawodach. Nasze stoisko opatrzyliśmy więc hałsem „Nie tylko motorniczy”, by zwrócić uwagę, że do funkcjonowania komunikacji tramwajowej, poza oczywistym i jednoznacznie kojarzącym się zawodem motorniczego, niezbędnych jest wielu pracowników różnych specjalności i takich ludzi Spółka poszukuje – zaznacza Zowada

Na firmowym stoisku spotkać można było pracowników różnych działów przedsiębiorstwa i porozmawiać o specyfice pracy w poszczególnych specjalnościach. – Daliśmy zwiedzającym trochę rozrywki, zachęcaliśmy do korzystania z komunikacji tramwajowej, informowaliśmy o realizacji naszego projektu inwestycyjnego i zainteresowaliśmy spore grono młodych ludzi pracą w firmie. To były bardzo owocne dwa dni. Jesteśmy zadowoleni i z chęcią wrócimy na Festiwal w przyszłym roku – podsumowuje rzecznik Tramwajów Śląskich. Pozostaje mieć nadzieję, że działania promocyjne spółki Tramwaje Śląskie S.A. wpłynęły na część odwiedzających Festiwal i w następnym roku większość z nich do MCK przyjedzie tramwajem, a nie – jak w tym roku – samochodem, z trudem znajdując miejsce parkingowe lub wręcz stawiając pojazd w miejscach niedozwolonych m.in. na chodnikach i zieleńcach.

 

Zdjęcie główne pochodzi z facebookowego profilu 4 Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.
Więcej zdjęć z wydarzenia można zobaczyć klikając tutaj.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies