Więcej pasażerów tramwajch

18.05.2020

Rządowy plan odmrażania gospodarki i przestrzeni publicznej objął komunikację publiczną. W sytuacji, gdy coraz większa liczba pasażerów chcących skorzystać z transportu tramwajowego nie mogła zmieścić się w pojazdach sytuacja ta ulegnie pewnej poprawie. Od poniedziałku 18.05.2020 r. liczba dostępnych miejsc określona została na 30% całkowitej pojemności danego pojazdu.

Od poniedziałku 18.05.2020 r. do pojazdów komunikacji miejskiej może wsiadać więcej pasażerów niż w ostatnich tygodniach. Zaktualizowany przez rząd limit osób mogących jednocześnie podróżować to liczba stanowiąca 30% sumy wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe. O wprowadzenie zmian apelowała do Premiera m.in. Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia. Najważniejszą zmianą w nowym zaleceniu jest uwzględnienie w nim miejsc stojących w pojazdach komunikacji miejskiej. Możliwości przewozowe zwiększają się w wielu typach pojazdów nawet kilkukrotnie. Na przykład w popularnych tramwajach z rodziny 105, w których limit zostanie podniesiony z 10 do prawie 40 osób. Zapowiedź luzowania obostrzeń to dobra informacja dla podróżnych i – pierwszy z oczekiwanych przez pasażerów – krok w dobrym kierunku.

W pojazdach komunikacji miejskiej nadal będą obowiązywać limity dotyczące zajmowania miejsc siedzących. Oznacza to, że dla pasażerów dostępne będzie co drugie siedzenie. Nie zmieniają się również inne, wcześniej zapowiedziane zmiany. Kierowcy wciąż nie będą sprzedawać biletów i będą odgrodzeni strefą wydzieloną, a pasażerowie nie będą musieli naciskać przycisków otwierających drzwi, a tramwaje będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach. Z tego ostatniego kierujący pojazdami są zwolnieni tylko wówczas, jeśli z pojazdu nikt nie chce wysiąść i przebywa w nim maksymalna liczba podróżnych.

Na pojazdach z logo ZTM pojawiły się nowe plakaty. Jest na nich zaktualizowana informacja, ile osób może jednocześnie przebywać w danym pojeździe. Ponadto kontynuowane przez ZTM będą badania frekwencji w pojazdach komunikacji miejskiej. Pozyskiwane w ten sposób informacje będą analizowane i na ich podstawie wprowadzimy kolejne zmiany w rozkładach jazdy.

Organizator komunikacji nadal apeluje, aby w związku z wprowadzanymi w sposób bardzo dynamiczny zmianami w komunikacji miejskiej, rozkłady jazdy sprawdzać na stronie internetowej w zakładce „Rozkłady i Komunikaty”. W wyniku wdrażania wielu korekt nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na przystankach autobusowych. ZTM zachęca również do zgłaszania, na których liniach i w jakich godzinach miało miejsce przepełnienie pojazdów komunikacji miejskiej – wówczas, w miarę możliwości, liczba połączeń i wielkość taboru ma być modyfikowana.

Żródło: ZTM

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies