Maseczki nadal obowiązkowe!

24.06.2020

Choć wiele dziedzin gospodarki i życia codziennego zostało „odmrożonych” i w wielu aspektach życie wróciło  niemal do stanu sprzed pandemii koronawirusa, to sama pandemia wcale się nie skończyła, co potwierdza wysoka liczba nowych zachorowań. Dlatego tak ważne jest stosowanie maseczek i przestrzeganie reguł podróżowania tramwajami!


300, 400, 500 a nawet 600 stwierdzonych zachorowań w ciągu jednej doby – to bilans COVID-19 w Polsce w czerwcu 2020 r. To wyniki gorsze niż w marcu i kwietniu, gdy z powodu pandemii wprowadzono restrykcyjne ograniczenia w wielu dziedzinach życia. – Tym bardziej trudno uwierzyć, że tak wielu pasażerów komunikacji publicznej za nic ma sobie zagrożenie i zachowuje się kompletnie nieodpowiedzialnie, ignorując obowiązujące wytyczne. Coraz więcej osób podróżuje bez maseczki, siada na fotelach wyłączonych z użycia, grupuje się w jednym miejscu – wskazuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Tymczasem we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej, w tym również w tramwajach, nadal obowiązkiem pasażerów jest zasłanianie nosa i ust maseczką bądź innym materiałem. W pojazdach może przebywać tylu pasażerów, ile stanowi połowa ogólnej pojemności danego wagonu, a konkretne liczby określające aktualną pojemność wagonu są wypisane przy drzwiach na każdym wagonie. Wciąż wydzielona jest strefa bezpieczeństwa przy kabinach motorniczych, a sami motorniczowie nie prowadzą sprzedaży biletów.

Nadal obowiązuje też zakaz siadania na miejscach oznaczonych jako wyłączone z eksploatacji. – Sam podróżuję tramwajami i codziennie widzę, jak wielu ludzi nie stosuje się do tych wytycznych. Może komuś wydaje się, że to jakieś stare informacje, które już są nieaktualne, tylko „tramwajarze nie posprzątali wagonów”. Otóż nie! Codziennie w każdej naszej zajezdni pracownicy wozowni uzupełniają brakujące tablice informacyjne – zniszczone a także skradzione, bo są i tacy pasażerowie, którzy zabierają sobie te tablice do domu. Wciąż też prowadzimy codzienną dezynfekcję wagonów, bo absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów i pracowników naszej Spółki – podkreśla Andrzej Zowada.

Cały ten wysiłek może być jednak daremny, jeśli pasażerowie sami nie zadbają o zdrowie własne i innych. Dlatego tak istotne jest, by w komunikacji publicznej nie rezygnować ze środków indywidualnej ochrony. – Apelujemy do pasażerów o bezwzględne dostosowanie się do obowiązujących zasad. Założenie maseczki przed wejściem do tramwaju czy autobusu powinno być już odruchem niemal bezwarunkowym. To nie boli! – zauważa rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Przewoźnik apeluje o rozsądek i dbanie o zdrowie własne i innych pasażerów. Niestosowanie się do wytycznych to nie tylko narażanie siebie i innych na zarażenie koronawirusem, ale również narażenie się na mandat ze strony służb mundurowych, które patrolują pojazdy komunikacji miejskiej.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies