Nowe obostrzenia od 17 października

16.10.2020

Nowe rozporządzenie rządu zakłada, że w pojazdach komunikacji miejskiej może przebywać mniej pasażerów niż dotąd. Każdy tramwaj, autobus czy trolejbus zabiera maksymalnie tyle osób, ile stanowi 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Realizując plan postępowania podczas zwiększonej zachorowalności na COVID-19, ZTM wprowadza kolejne zmiany w rozkładach jazdy i zachęca do podróży tramwajem.

Od 17 października obowiązuje ograniczenie w transporcie zbiorowym do 30% pojemności miejsc siedzących i stojących. To nowe wyzwanie dla wszystkich organizatorów transportu miejskiego i niejako powtórka z tegorocznej wiosny. Chociaż setki zmian, ukierunkowanych na dostosowanie oferty przewozowej do potrzeb podróżnych, zostało już wprowadzonych, to plan obejmuje wdrażanie dalszych modyfikacji.

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, w przypadku komunikacji autobusowej, pole manewru nie pozostało duże. Wynika to m.in. z ograniczonych możliwości przewoźników. Większe rezerwy są w komunikacji tramwajowej. Tramwaje mają stosunkowo dużą pojemność, więc tam, gdzie to możliwe zachęcamy pasażerów do wyboru transportu szynowego.

Zgodnie z zapowiedziami ZTM, poza zwiększeniem oferty przewozowej w komunikacji tramwajowej, podróżni mogą również liczyć na zwiększenie częstotliwości najbardziej popularnych tras autobusowych. Do ich obsługi skierowane zostaną m.in. pojazdy z linii lotniskowych. Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian są i będą publikowane w specjalnym komunikacie na stronie internetowej www.metropoliaztm.pl.

Zarówno ZTM, jak i przewoźnicy ciężko pracują na to, aby komunikacja miejska była maksymalnie bezpieczna. ­Codziennie dezynfekujemy wszystkie pojazdy specjalnym płynem i prowadzone są wzmożone kontrole wykonywania tego zadania. Zalecamy również automatyczne otwieranie drzwi pojazdów na każdym przystanku, więc nie trzeba dotykać przycisków.

ZTM wprowadził dodatkowe czyszczenie automatów biletowych i zarządził wietrzenie pojazdów. Ponadto podjął szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat zachowań pasażerów, m.in. obowiązku zasłaniania ust i nosa czy dezynfekowania rąk po każdym przejeździe. Przez ostatni miesiąc prowadzona była kampania na billboardach, w prasie i radiu. A odpowiednie informacje można przeczytać w pojazdach ZTM.

Apelujemy, aby w związku z dynamicznie wprowadzanymi zmianami w komunikacji miejskiej, rozkłady jazdy sprawdzać na stronie internetowej ZTM w zakładce Rozkłady i Komunikaty. W wyniku wdrażania tak wielu korekt niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji bezpośrednio na przystankach. Organizator transportu zachęca również do tego, aby pasażerowie zgłaszali, na których liniach i w jakich godzinach miało miejsce przepełnienie pojazdów komunikacji miejskiej – wówczas, w miarę możliwości, oferta transportowa będzie zwiększana. ZTN liczy na dialog z pasażerami. Jak głosi hasło kampanii: #dbajmy-o-siebie-nawzajem.


 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies