Tegoroczna Blues Bana zagra on-line

31.08.2021

Po wymuszonej przerwie w roku ubiegłym, tegoroczna Blues Bana – Bytomski Tramwaj Bluesowy odbędzie się, choć w formie odmiennej od tradycyjnej. Pierwszy raz w ośmioletniej historii tego projektu muzycy zagrają bez zgromadzonej publiczności, a koncert z wnętrza tramwaju transmitowany będzie w Internecie. Wszystko to już w sobotę 4 września od 9:00.

W 2020 roku obostrzenia związane z pandemią COVID-19 storpedowały większość festiwali, koncertów i innych wydarzeń gromadzących publiczność. Nie ominęło to realizowanej od 2013 roku akcji Blues Bana – Bytomski Tramwaj Bluesowy, który niestety na tory nie wyjechał. – Nie chcieliśmy, żeby ta sytuacja się powtórzyła, a nikt nie wiedział, jak będą wyglądać przepisy i obostrzenia we wrześniu 2021 roku. Dlatego odpowiednio wcześnie podjęliśmy decyzję, że bez względu na wszystko Blues Bana odbędzie się w przemodelowanej formie ze streamingiem w Internecie – mówi pomysłodawca i organizator wydarzenia Krzysztof Wydro.

Oczywiście wyzwanie nie jest łatwe. W założeniu zadaniem tramwaju jest bezpiecznie i komfortowe przewiezienie pasażerów do celu ich podróży, nie zaś organizacja koncertów. – Pewną trudnością jest już samo dostosowanie wagonu do bezpiecznego przewozu instrumentów i urządzeń towarzyszących, nie mówiąc już o muzykach, w dodatku grających w czasie jazdy. Dodatkowym wyzwaniem jest przeprowadzenie internetowej transmisji z koncertu w jadącym tramwaju – zauważa Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Tak jednak tegoroczna Blues Bana ma wyglądać – muzycy wystąpią w tramwaju jadącym przez kilka śląskich miast, a transmisję będzie można śledzić przez Internet.

W ostatnich edycjach Blues Bana jeździła krótką pętelką w śródmieściu Bytomia. Tym razem pętla będzie znacznie większa, bo Bytomski Tramwaj Bluesowy wyjedzie z Bytomia, przejedzie przez Chorzów do Katowic skąd uda się przez Świętochłowice z powrotem do Bytomia. Inna będzie trasa, inny będzie też wagon. W tegorocznej edycji poczciwą starą eNkę zastąpi Skarbek – trzyczłonowy wagon z niskopodłogową częścią środkową pozwoli na rozmieszczenie sprzętu i muzyków tak, by kamery mogły z góry śledzić ich poczynania. – Cały pierwszy człon tramwaju naszpikowany będzie kablami, mikserami i serwerami, które potrzebne będą do przetworzenia i wypuszczenia w świat muzycznego przekazu. Profesjonalnym przeprowadzeniem transmisji streamingowej zajmą się specjaliści z Bytomskiego Centrum Kultury, dla których będzie to z pewnością kolejne ciekawe doświadczenie – znani są bowiem z wielu nietypowych realizacji – mówi Krzysztof Wydro.

To właśnie dzięki zaangażowaniu współczesnej techniki ósmą edycję Blues Bany będzie można oglądać w serwisie YouTube w kanale BECEK Bytomskie Centrum Kultury. Początek transmisji z Bytomskiego Tramwaju Bluesowego w sobotę 4 września o 9:00. – W muzyczną podróż zabiorą nas muzycy, którzy zaprezentują ciekawy nie tylko bluesowy repertuar, a całość okrasi komentarzem nasz lektor. I choć ogranicza nas rozmiar tramwaju znajdzie się miejsce na wiele ciekawych instrumentów takich jak: bongosy, cajon, akordeon znany na Śląsku bardziej jako cyja, harmonijka ustna i oczywiście gitary. W tym roku postanowiliśmy skupić się na „słowie”, więc na pewno nie zabraknie uzdolnionych wokalistek i wokalistów. Mogę zdradzić tylko, że zapowiada się naprawdę znakomity skład i to nie jeden – mówi współorganizatorka koncertu Aleksandra Bubniak. – Zapraszamy wszystkich do włączenia transmisji mając jednocześnie wielką nadzieję, że za rok będziemy mogli się spotkać osobiście i bawić się bluesem w banie już tradycyjnie wraz z publicznością na placu Sikorskiego w Bytomiu – dodaje Andrzej Zowada. .

Tegoroczną Blues Banę patronatem objęli Prezydenci Bytomia, Chorzowa, Katowic i Świętochłowic, a współorganizatorem jest spółka Tramwaje Śląskie S.A.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies