Lato w zajezdni [wideo]

31.07.2023

Wakacyjne spotkania w zajezdniach tramwajowych cieszą się od lat bardzo dużym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w tym roku. W lipcu spółka Tramwaje Śląskie S.A. gościła zorganizowane grupy dzieci i młodzieży w Rejonie nr 2 Katowice oraz w Zakładzie Usługowo-Remontowym w Chorzowie.


Letnie zajęcia mają przede wszystkim walor poznawczo-edukacyjny. Dzieci mogą zaglądać w różne zakamarki tramwajowego zaplecza, zadając przy tym pytania, na które pracownicy Spółki udzielają wyczerpujących odpowiedzi. 18 i 20 lipca zajezdnię tramwajową w Katowicach odwiedzili podopieczni dwóch katowickich placówek: Świetlicy Św. Alberta oraz Świetlicy Św. Wojciecha. Dzieci miały okazję zwiedzić zakład, zapoznać się z codzienną pracą tramwajarzy, własnoręcznie przestawić zwrotnicę czy też przyjrzeć się myciu tramwaju. – Podczas naszych spotkań przekazujemy dzieciom przede wszystkim podstawową wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego korzystania z tramwaju. Wszystko przebiega w luźnej, zabawowej atmosferze – wyjaśnia Marek Kilijański, kierownik Rejonu nr 2 Katowice.

Uczestnicy zajęć mogą się m.in. przekonać, że tramwaj nie jest zabawką w grze planszowej czy komputerowej, waży ponad 40 ton, a droga hamowania wynosi kilkadziesiąt metrów. – Podkreślamy też, że bardzo ważne jest zachowanie się pasażerów w tramwaju, np. że należy trzymać się poręczy i uchwytów, aby uniknąć upadku podczas jazdy lub gwałtownego hamowania. Ponadto przypominamy o zasadach kulturalnego zachowania, o tym jak należy wsiadać i wysiadać z tramwaju lub komu należy ustąpić miejsca – dodaje Marek Kilijański. Po zwiedzeniu zajezdni, półkoloniści wysłuchali interesującej opowieści o historii tramwajów na świecie i w naszym regionie. Przewodnikiem tej niezwykłej podróży był Damian Kulik, zastępca kierownika Rejonu nr 2 Katowice ds. Zajezdni.

20 lipca do Zakładu Usługowo-Remontowego w Chorzowie zawitali uczestnicy półkolonii organizowanych przez Stowarzyszenie Chorzowska Lauba. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają tramwaje w trakcie remontu oraz po modernizacji. Oprócz tego każdy z podopiecznych mógł wczuć się w rolę motorniczego, zasiadając w stymulatorze kabiny motorniczego. Wszystkie dzieci, które odwiedziły w lipcu Spółkę Tramwaje Śląskie S.A., otrzymały drobne firmowe upominki oraz poczęstunek.

Podczas jednej z wycieczek, półkolonistom towarzyszyła kamera telewizji TVS, a efekt tej wizyty można zobaczyć w lipcowym wydaniu programu pt. Nasze Strony.


 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies