Wielki powrót tramwajów do Zabrza

15.09.2023

Odcięta zajezdnia i wyłączone z ruchu tramwajowego trzy odcinki torowisk w trzech dzielnicach Zabrza. Ten trudny dla pasażerów czas, dobiega końca! Od poniedziałku 18.09.2023 r. wszystkie zabrzańskie szlaki tramwajowe będą przejezdne i przywrócony na nich zostanie ruch tramwajów!

W wyniku kumulacji działań modernizacyjnych spółki Tramwaje Śląskie S.A., w ramach realizacji projektu inwestycyjnego dofinansowanego przez Unię Europejską, na terenie Zabrza jednocześnie realizowane są trzy zadania w trzech miejscach: 1. w Mikulczycach, 2. w Zaborzu od granicy z Rudą Śląską do browaru, 3. w centrum wzdłuż ul. Wolności od ul. Miarki do posesji przy Wolności 203.

Koordynacja prac na wszystkich trzech zadaniach spowodowała, że wszędzie roboty zmierzają ku końcowi i na wszystkich fragmentach w środę 13 września odbyły się pierwsze jazdy próbne przed wznowieniem ruchu tramwajowego, który planowany jest na poniedziałek 18 września. Tym samym wszystkie trzy odcinki torowisk, na których obecnie wstrzymany jest ruch, od najbliższego poniedziałku będą przywrócone do ruchu tramwajowego, co z pewnością przyniesie wielką ulgę pasażerom.

Zmiany w organizacji ruchu tramwajów od poniedziałku 18 września:

  • tramwaje linii nr 2 będą kursować w relacji: Gliwice Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego;
  • tramwaje linii nr 3 będą kursować w relacji: Zabrze Makoszowy Pętla– Zabrze Mikulczyce Pętla;
  • tramwaje linii nr 4 będą kursować na trasie: Gliwice Zajezdnia – Zabrze Zaborze Pętla;
  • tramwaje linii nr 5 będą kursować w relacji: Zabrze Zaborze Pętla – Bytom Plac Sikorskiego;
  • Dla linii nr 10 wprowadzona zostanie nowa trasa przejazdu w relacji: Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Targowisko – Chebzie Pętla – Zabrze Zaborze Pętla.


Ruch wznowiony, prace jeszcze będą się toczyć

Na zadaniu przez Zaborze termin zakończenia inwestycji określony jest na 20.10.br. Przez ostatni miesiąc prowadzone będą prace wykończeniowe i porządkowe przy czynnym ruchu tramwajów. W tym czasie generalny wykonawca ma zgłosić inwestycję do odbioru końcowego.

Zasadnicze prace budowlane w Mikulczycach zostały ukończone i wykonawca zgłosił inwestycję do odbioru. Do wykonania pozostają kosmetyczne prace porządkowe.

Na zadaniu w centrum Zabrza generalny wykonawca realizuje ostatni fragment inwestycji od skrzyżowania z ul. Miarki do skrzyżowania z ul. gen. de Gaulle’a, gdzie ułożone jest już torowisko w płytach prefabrykowanych. Teraz, już przy prowadzonym ruchu tramwajów, generalny wykonawcy przystąpi do wykonania pozostałych prac, w tym ułożenia warstwy ścieralnej jezdni, a następnie prowadzone będą prace wykończeniowe i porządkowe oraz wprowadzana będę docelowa organizacja ruchu. To już jednak przy toczącym się ruchu tramwajów.

Wznowienie ruchu tramwajowego na trzech odcinkach torowisk w Zabrzu spowoduje zasadniczą poprawę możliwości poruszania się po Zabrzu za pomocą komunikacji zbiorowej. To ważny moment, gdy wszystkie zabrzańskie torowiska znów będą przejezdne, a pasażerowie będą mogli w pełni korzystać z komunikacji tramwajowej, jako wygodnego i efektywnego środka poruszania się po mieście.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies