Linia nr 15 połączyła Katowice z Sosnowcem

6.11.2014

Na ten moment pasażerowie tramwajów podróżujący między dwoma największymi miastami Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej czekali kilka miesięcy. 31 października nastąpiło uroczyste otwarcie nowego torowiska linii nr 15 łączącego Sosnowiec z Katowicami i ruch tramwajów został wznowiony.

Inwestycja na połączeniu obu miast wymagała pełnej współpracy samorządów Katowic i Sosnowca oraz Tramwajów Śląskich S.A. Dzięki dobrej współpracy udało się gruntowanie przebudować ul. Sosnowiecką w Katowicach i ul. Sobieskiego w Sosnowcu, wprowadzając zupełnie nową jakość nie tylko na torach. Modernizacja objęła bowiem – poza budową nowej dwutorowej linii tramwajowej, w większości wbudowanej w jezdnię – kapitalny remont ulic, chodników i platform przystankowych. Przebudowane zostały również instalacje podziemne. Jak podkreślił prezes Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. Tadeusz Freisler, choć inwestycja zbliża się ku końcowi, to jeszcze nie koniec robót: – Będą jeszcze trwały prace modernizacyjne związane z układem drogowym, chodnikami czy ścieżką rowerową. Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest to, że w miejsce jednego toru, w tej chwili są już dwa tory. Dzięki temu już zyskaliśmy krótszy o kilka minut czas przejazdu na całej długości trasy, a jeśli w obu miastach wprowadzony zostanie priorytet dla tramwaju na skrzyżowaniach, zyskamy kolejne minuty.

O tym, jak jeździ się nowymi tramwajami po nowym torowisku, jako pierwsi mogli się przekonać Prezydenci Katowic i Sosnowca – najpierw, jako pasażerowie, a na ostatniej prostej w roli motorniczych. Prowadzone przez nich nowe wagony typu Pesa Twist dojechał na miejsce uroczystości – na granicę obu miast, przy moście nad Brynicą – z dwóch stron: Pyjtra od Katowic prowadził prezydent Piotr Uszok, Kazika od Sosnowca prezydenta Kazimierz Górski.

Oficjalnym otwarciem linii nie był jednak przyjazd Prezydentów. Słowa: “nowe torowisko linii nr 15 na granicy Katowic i Sosnowca uważam za otwarte” padły po tym, gdy Prezydenci obu miast, Prezes Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. oraz Kazimierz Krysiak z wykonującej przebudowę firmy Skanska przecięli wstążki, wypuszczając w niebo cztery balony ze zdjęciem wagonu Twist i napisem “Otwarcie linii 15 Katowice – Sosnowiec”. Kilka minut później w swoje pierwsze kursy pasażerskie ruszyły dwa pierwsze tramwaje.

Linia nr 15 kursuje na trasie między pętlą w Sosnowcu Zagórzu, a katowickim placem Wolności. W dni robocze tramwaj tej linii kursuje z częstotliwością co 15, a w dni wolne do 30 minut. Linia obsługiwana jest taborem niskopodłogowym, z czego w zdecydowanej większości nowymi wagonami typu Pesa Twist.

Więcej o otwarciu linii nr 15 można przeczytać na stronach 2-3 listopadowego wydania naszego miesięcznika Silesia Tram News.

 

 
Eko = logicznie
Podróż bez spalin!
ekologia na szynach
 
Polityka cookies